ÖĞRETMENLER; ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN  RESMİ AÇIKLAMA BEKLİYOR


Yıllar sonra eğitim kökenli Sayın Ziya Selçuk beyin bakanlığa gelmesi ile birlikte  eğitim camiasında esen  pozitif rüzgar, bakanlıkça atılan yapıcı ve  olumlu adımlar alan değişikliği konusunda da bakanlığın inisiyatif alarak  kanayan  yaraya dur deneceğinin göstergesi idi.
En son  MEB Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin  ile  bu konuyu konuştuğumda bana ; “binlerce alan değişikliği bekleyen  öğretmen var bu kadar  kişi varken alan değişikliği yapmak doğru olmaz, atama bekleyen gençlerimize bunu  izah edemeyiz” demişti.Ben de kendisine sanıldığı kadar  çok sayıda alan değiştirmeyi bekleyen  kişi olmadığını  düşündüğümü ifade etmiştim.Nitekim 5 yıl sonra yapılan diplomaya dayalı alan değişikliği  ile  benim haklı olduğum resmi sayılarla belgelenmiş oldu.
Aralık 2018  diplomaya dayalı alan değişikliği için 6903 öğretmen başvuru yaptı.Bunlardan 4207 tanesi alan değiştirebildi.
Yaklaşık  5  yıldır alan değişikliği  yapılmadığını düşünürsek, yani  5 yıllık birikmeyi hesaba katarsak ne kadar az sayıda  öğretmenin alan değişikliği için başvuru yaptığı ve bunların da  çok azının ( açık gösterilen norm sayıları bazı branşlarda oldukça kısıtlı olmasından kaynaklı) alan değiştirdiğini görebiliriz.
Diplomaya dayalı alan değişikliği, mevcut kadrolu  öğretmeninden daha fazla verim elde edilebilmesi ve  öğretmenlerin kendilerini gerçekleştirebilmeleri adına her yıl yapılması gerekmektedir.Aralık 2018 de yapılan ve üstte belirttiğim gibi kısıtlı norm açık gösterilmesi nedeni ile alan değiştiremeyen  yaklaşık 2500  öğretmen unutulmamalıdır.
Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesinde dahi öğretmenlerimizin birer yan dal sahibi olmasından bahsedilirken ;  öğretmenlerin  ikinci kez üniversite  okuyup alan değiştirme  istekleri yok sayılmamalıdır..Diplomaya dayalı alan değişikliği  yıllar önce yapıldığı gibi her mayıs ayında  yapılıp rutin hale bindirilmelidir.Böylelikle mevcut alanında verim alamayan ya da mutlu olamayan kadrolu  öğretmenler içinde bir seçenek doğmuş olur.
Bakanlığımızın  geçen yıl olduğu gibi duyarsız kalmayıp, en kısa zamanda çözüm odaklı  bir  açıklama  ile personelini mutlu edeceği düşünüyorum.
Saygılarımla …
                                MURAT MEHMET  GÜLER
                                          Eğitimci Yazar
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13