Matematik Dersinde Öğrencileri Motive Etmek İçin Yapılacaklar

Görünüşte zararsız ifadeler, öğrenciler arasında matematik kaygısını artırabilir ve bu ifadelerden kaçınmak, tüm öğrencilerin kendilerini "matematik insanları" olarak görmelerine yardımcı olabilir.
Kendi öğrencilerimle paylaşmayı sevdiğim bir hikaye, ortaokuldayken matematikten nefret ettiğim gerçekdir. Matematik öğretmenlerinin konuyu her zaman sevmediğini duyduklarında her zaman şaşırırlar. Onlara konuyla ilgili hoşlanmadığım en önemli şeyin öğretmenimin bana bu konuda kötü olduğumu hissettirmesi olduğunu açıklarım. Neyse ki, bana konuyu sevmeyi ve başarılı olmak için kendi yeteneğime inanmayı öğreten yeterince harika matematik öğretmenim vardı.

Bir matematik öğretmeni olarak, birçok sınıfta bulundum ve öğretmenlerin yıllar önce konuyu sevmeme neredeyse engel olan bazı şeyleri söylediklerini duydum. Öğretmenler olarak öğrencilerimize söylediklerimizden birbirimizi sorumlu tutmamız zorunludur, bu yüzden meslektaşlarımı sınıfta bu sözlerden kaçınmaya teşvik etmek istiyorum.

1. BU ÇOK KOLAY!
Pek çok öğrenci genç yaşlardan itibaren "matematik insanı olmadıklarına" karar verir ve bu duyguyu eğitim yolculukları boyunca yanlarında taşır. Bu öğrencilerden biri olduğunuzu, hiç kendinize güvenmediğiniz bir sınıfta oturduğunuzu hayal edin ve öğretmeniniz o günün probleminin veya konusunun ne kadar kolay olduğunu sınıfa anlatır. Öğretmenler olarak bunu söylediğimizde, kendileri ve yetenekleri hakkındaki bu olumsuz görüşleri içselleştirmeye çalışan öğrencileri zorluyoruz. Bir şeyi "kolay" olarak adlandırarak, onu zor bulan öğrencilerin deneyimlerini değersizleştiriyor ve mücadelelerini veya sorularını hoş karşılamayan bir alan yaratıyoruz. Bu öğrenci olsaydım, bir şeyin "kolay" olduğu söylendikten sonra soru sormaktan veya yardım istemekten korkardım ve rahatsız olurdum.

Öğretmenler ve özellikle matematik öğretmenleri olarak, öğrencilerin hata yapmalarına, her şeyi sorgulamalarına ve problemlerin çözümlerini keşfetmeye aşık olmayı öğrenmelerine olanak tanıyan alanlar yaratma sorumluluğumuz var. Öğrencileri, tüm içeriğin "kolay" olduğu halde zaten çok geride olduklarına ikna ettiğimizde böyle alanlar yaratamayız.

2. ÇOK AKILLISINIZ!
Olumlu övgü, öğretim ve sınıf yönetimine yaklaşımımın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Ancak bu tür övgüler zeka için değil, belirli, tekrarlanabilir davranışlar için olmalıdır. Kendini matematikçi biri değilmiş gibi hisseden bir öğrenci, başka bir öğrencinin "çok akıllı" olduğu için övüldüğünü duyduğunda, bu sadece matematik dersine ve kendilerine karşı sahip oldukları olumsuz tutumu güçlendirir. Bir öğrencinin matematik söz konusu olduğunda bazı çocukların diğerlerinden daha zeki olduğu inancını pekiştirir. Bu sadece yanlış değil, aynı zamanda sınıflarımıza yerleştirilecek yıkıcı bir duygu.

Öğrencileri zekaları için övmek yerine, sıkı çalışmaları, kararlılıkları, detaylara olan ilgileri, iletişim becerileri, başkalarıyla çalışma yetenekleri, akademik dili kullanmaları ve akademik risk alma cesaretleri için övün. Sınıfta nasıl övgü sunacağınızı düşünürken, övdüğünüz her şeyin, odadaki herhangi bir öğrencinin kopyalayabileceğini düşündüğü bir şey olduğundan emin olun.

3. BUNU ZATEN BİLMELİSİNİZ!
Benim ve diğer birçok matematik öğretmeninin matematik öğretirken uğraştığım bir şey, öğrencilerin temel becerilerinde boşluklar olduğunda sınıf düzeyindeki içeriğin nasıl ele alınacağıdır. Matematik, temel becerileri gittikçe daha ileri konulara genişletmeye o kadar dayanmaktadır ki, geçmişte mücadele etmişlerse öğrencilerin daha iyi hale gelmeleri için zor olabilir. Bir grup öğrenciye "Bunu zaten bilmelisin" gibi bir şey söylemek, bir öğrencinin matematikte asla iyi olmayacağı düşüncesini potansiyel olarak yeniden teyit etmekle kalmaz, aynı zamanda onların hatası olmayabilecek bir şey için öğrencileri suçlar. Geçen yılın öğretmeni bir şeyi yeterince anlatmamış olabilir veya bir öğrencinin ek düzeltmeye ihtiyacı olabilir. Sınıfınıza ulaştıklarında,

Tüm öğretmenlerin, öğrencilerini destekleme ve öğrenme sevgisini geliştirmelerine yardımcı olma sorumluluğu vardır. Matematik öğretmenleri, öğrencilere içeriği ele alırken kendilerine inanmayı öğretme sorumluluğunu daha da üstlenirler. Öğrencilerimizle konuşma şeklimiz muazzam bir etkiye sahiptir ve söylediklerimizdeki küçük değişiklikler bu etkiyi olumlu hale getirebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol