Laf Dinlemeyen Ergene Nasıl Yaklaşmalı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Çocuğunuzla sokağa çıkma yasağı hakkında konuşmaya çalışıyorsunuz. Ya da akşam yemeği. Veya herhangi bir şey hakkında. Ve sizi duyamıyormuş gibi yapıyorlar. Sizinle bir tartışma başlatırlar ya da göz devirip "Her neyse" derler. Ya da kulaklıklarını takıp, son ses müzik açarlar. Genel yönünüzle alay ederler veya homurdanırlar. Göz teması yok, onay yok ve kesinlikle "Evet, anne, bana ne dediğini anlıyorum" iması yok.
Gençlerle İletişim Kurmak Neden Bu Kadar Zor Olabilir?
Bakın, meydan okuma ve sinir bozucu davranışlar, gençlere ebeveynlik yaptığınızda kurs için eşit. Kötü niyetli davranıştan bahsetmiyorum; O küçük günlük meydan okuma eylemlerini kastediyorum. Bu, çocuğunuzun sizi dinlemediği, gözlerini devirdiği ve tam cümlelerde net konuşmayı reddettiği zamandır. Gençler bunu neden yapar biliyor musunuz? Yapabilecekleri için yapıyorlar!

Sizi görmezden gelmenin çocuğunuza bir güç hissi verdiğini anlayın. James ve Janet Lehman'ın ebeveynlere söylediği gibi, "Çocuklarınız geçiminizi sağlamak için sizi izliyor." Başka bir deyişle, düğmelerinize neyin bastığını biliyorlar. Sizi görmezden gelmek, hiçbir şeye sahip olmadıklarını hissedebilecekleri bir durumda biraz kontrolleri varmış gibi hissetmelerini sağlar. Tamamen kontrollerinde olan tek şeylerden biri, dikkatlerini nereye odakladıklarıdır. Sizi ayarlayabilirler çünkü yapabilirler ; Bunu, onları dinlemeye zorlayamayacağınız için yaparlar.

Ebeveynler için buradaki hile, dikkatsizlik savaşına girmemektir. Herhangi bir güç mücadelesinde olduğu gibi, gencinizi istediğiniz gibi davranmaya ne kadar çok çalışırsanız , çocuğunuz o kadar direnecektir. (Örneğin) sokağa çıkma yasağına uymak yerine kaba ilgisizliği hakkında bir tartışmaya girerseniz, bir anlamda çocuğunuz kazanır. Bunun nedeni, sizi sokağa çıkma yasağı meselesinden (aslında herhangi bir güce sahip olmadığı ) ve gücü olduğu bir arenaya, yani sizi görmezden gelmeyi seçmesidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al