KÜFÜR ETMEYİ BİLMEYEN Mİ, BİLDİĞİ HALDE KÜFÜR ETMEYEN Mİ?

Nasıl bir çocuk yetiştirmek istersiniz? Küfür etmeyi bilmeyen mi, bildiği halde küfür etmeyi tercih etmeyen mi?

Basit görünen bir soru, ama arkasında önemli bir çocuk yetiştirme felsefesi var.

Zorbalar zayıf tipleri ezmeyi severler. Zorbalık yapanlar sizin çocuğunuza okulda musallat olmaya kalktığı zaman onun kendi haklarını korumaya niyeti olup olmadığını ilk bakışta anlarlar. Çocuğunuz kendi sınırlarının, haklarının bilincinde, onlar için mücadele etmeye niyetli, güçlü biri olsun mu?

Kendi haklarını bilen, kendi haklarını korumaya azimli biri olmak için zorba olmak mı gerek? Yani anne babaların seçeneği ya zorba ya da pısırık çocuk yetiştirmekle mi sınırlı? Zorbalığa soyunmadan kendi sınırlarına saygılı güçlü bir çocuk yetiştirmek mümkün mü?

“Küfürlü konuşmasını, kavga etmesini bilmeyen çocuk” yetiştirmek farkına varmadan içine düştüğümüz bir hata. Küfretmesini, kavga etmesini bilmeyen çocuk kendi sınırlarını ve haklarını korumakta güçsüz kalır. Her insanın içinde kötülük yapma, haddini aşma potansiyeli vardır. Evet, doğuştan her insanın içinde bu eğilim bir potansiyel olarak vardır. Hiç kimse, ne bize ne de çocuklarımıza, hayatta kötü insanlarla karşılaşmayacağımızın garantisini veremez.

Çocuklarımızı öyle yetiştirmeliyiz ki, gerekirse küfretmeyi, kavga etmeyi, haklarını sonuna kadar savunmayı bilsinler ve becersinler. Ama, kavga etmemenin daha akıllıca, uzun vadede daha doğru bir tercih olduğunu bilen insanlar olarak yetişsinler. Çünkü uzun vadede, ister birey isterse grup olsun, ekip olarak yaşamasını becerenler güçlenir ve kazanır. Kavga etmemenin daha güçlü olmayı gerektirdiğini bilsinler. Tepkileriyle değil, seçimleriyle hareket eden insanlar olsunlar.

Peki bu nasıl olacak?

Nasıl olmayacağını söyleyeyim: Nasihat ederek olmaz. Birinden dayak yersen ben de seni döverim, diyerek de olmaz.

Bu bir yaşam felsefesidir. Size soruyorum önce, gerekirse küfretmeyi, kavga etmeyi, haklarını sonuna kadar savunmayı bilen ve beceren çocuklar yetiştirmeyi istiyor musunuz? Evet, istiyoruz diyorsanız, bunu nasıl yapacaksınız?

Sizden gelen cevapları okuduktan sonra bu konuda bir video çekip Youtube kanalımda paylaşmayı düşünüyorum.

Önemli bir konu. Düşüncelerinizi bekliyorum. Selamlar

Doğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13