Kitap Okumayı Sevmeyen Çocuğunuza Bu Yollar Sayesinde Kitap Okutabilirsiniz

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ailelerin en büyük sıkıntılarından biride, çocuğuna kitap okutamamadır. Çocukların bir çoğu nedense kitap okumayı sevmez. Aileler bu konuda sıkıntı yaşarlar. Size vereceğimiz bazı ipuçları sayesinde, kitap okumayı sevmeyen çocuğunuza kitap okutabilirsiniz. 
Çocuklar inanılmaz gözlem yeteneğine sahiptir.  Kitap okuması için öncelikle sizin de kitap okumanız gerekmektedir.
Çocuklarımız inatçıdır. Onları zorlarsanız eğer bu ters teper bunun yerine ailecek kitap okumak için belirli bir zaman belirlemeniz ve okumak istediği şeyleri ıvır zıvır bile olsa serbest bırakmanız daha doğru olacaktır.
Çocuklarınızı bir dergiye üye yapabilir ve onun adına gelecek bir postanın ve birey olmanın keyfini ona yaşatabilirsiniz. 
Çocuklarımız ilgi çekmeyi severler, bunun için size bir şeyler okumasına izin vermelisiniz
Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun ona yüksek sesle kitap okumaktan çekinmemeli , bunun onun için bir keyif haline dönmesine izin vermelisiniz. Bu durum zaman içinde onu kitap okumaya özendirecektir.
Çocuklar için alışveriş bir keyiftir. Düzenli olarak ziyaret ettiğiniz bir kitapeviniz olsun öncelikle ilgilenmezse de aldırmayın küçük oyunlarla (gizlice kitap yerlerini değiştirmek gibi) onunla eğlenebilirsiniz.
Çocuklarınız harçlık alıyorsa, harçlığa küçük bir kitap fonu ekleyin. 
Çocuklar kendi fikirlerine önem verildiğini hissetmeyi severler ondan kitap tavsiyesi isteyin, kitap üzerine sohbet edin.

Kendisine ait kitaplara etiket yada sevdiği bir kahramanın resmini yapıştırarak sahip olma duygusunu tatmin edebilirsiniz.

Beraber bir kitap günlüğü tutabilir, okuduğu kitap ve yazarları buna yazıp onlara yıldız vererek puanlandırma yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sistem onu daha fazla okumak ve günlüğünü doldurmak için isteklendirecektir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol