Ev Ödevi Verilmeli mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ev ödevleri bir çok öğrenci büyük sıkıntı yaratmaktadır. Bir çok öğrenci ev ödevini gereksiz bulup, ev ödevinin kaldırılmasını ister.
 

Peki ev ödevi gerçekten gerekli midir? 
 

Ev ödevinin öğrenme üzerinde önemli bir etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Erken sınıflarda, ev ödevi basitçe gerekli değildir Çocukların zamana ihtiyacı vardır, yapılandırılmamış zamana. 
Çocuklar kendi açılarından ev ödevleriyle ilgili düşüncelerinde sonuna kadar, haklılar.
Okul hayatı zaten çocukların hayatlarının en büyük zamanını almaktadır. Okuldan çıkıp eve gelen çocuklar, evlerinde ödevsiz ve derssiz zaman geçirme ihtiyacı duymaktalar.

Araştırmalar Ev Ödevi Hakkında Ne Diyor?

Duke profesörü Harris Cooper'a göre, öğrencilerin ev ödevi yapması önemlidir. Ev ödevi çalışmalarının meta-analizi, ödevi tamamlama ile akademik başarı arasında, en azından daha eski sınıflarda bir ilişki olduğunu gösterdi. "10 dakikalık bir kurala" uyulmasını tavsiye ediyor : Öğrenciler birinci sınıfta günde 10 dakika ödev almalı ve sonraki her yıl 10 dakika ek ödev almalıdır, böylece on ikinci sınıfta günde 120 dakika ödevi tamamlamış olurlar.

Ev ödevi veren öğretmenler bu sisteme uyarak ödev verdiklerinde, çocuklar ödevden sıkılmadan derslerine devam edebilirler.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13