DOLDURULAN ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI?

Geçenlerde “Çocuk Doldurulmamalı” başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Çok ilgi gördü. Konunun önemi biliniyor. Gelen yorumlardan birinde bana basit ve açık seçik bir soru yöneltilmişti:

“Hocam doldurulan çocuğa nasıl davranmalıyız?” Soru basit ama çok yönlü ve önemli bir konuya dokunuyor. Özne çocuk gibi görünüyor, ama aslında çok karmaşık bir ilişkiler ağı var. Her şeyden önce çocuğun onu dolduran insanla ilişkisini hesaba katmak gerek. Diyelim bir anne babaya karşı çocuğunu dolduruyor. Böyle bir durumda baba nelerin farkında olarak durumu değerlendirmeli?

Düşündüğümde şunlar karşıma çıkıyor:

1- Babanın çocuğuyla ilişkisi;
2- Çocuğun anneyle ilişkisi;
3- Annenin kendi ailesiyle ilişkisi;
4- Babanın anneyle ilişkisi,
5- Babanın kendi ailesiyle ilişkisi;
6- İçinde yaşanılan kültürün beklentileri ve değerleriyle ilişki;
7- Çocukla buluşma ve konuşma olanaklarının yasal ve sosyal sınırlarının belirginliği.

Evet, belki benim şimdi aklıma gelmeyen bu karmaşık ilişkiler ağı içinde nasıl davranmalı? Soru bu.

Diyeceksiniz ki, “Hocam soru size soruluyor, siz döndürüp bize soruyorsunuz, ama bu haksızlık olmuyor mu?” Sosyal medyada beni takip edip yorum yazanlarda emsalsiz bir algılama, bakış tarzı, deneyim zenginliği olduğuna tekrar tekrar tanık oldum. O nedenle yeri geldikçe biz güçlü bir ekibiz diyorum. Ve inanarak söylüyorum. Yaşam deneyimleri içinde oluşmuş hiçbir görüş sığ ve yanlış değildir. Birbirlerinden farklıdır ama sığ ve yanlış değildir. Yorumların tümü okunduğunda ortaya bir resim çıkacaktır. Yazılanların tümünü okuyup değerlendirerek büyük resmi göremeye çalışacağım.

Evet, sizin bu soruya cevabınız nasıl olur? Çocukla ilişkinizin bir ömür boyu devam edecek bir ilişki olmasını istediğinizi varsayarak cevaplayın. Evet, sizce doldurulan bir çocukla nasıl ilişki kurulmalı? İlgi ve emeğiniz için teşekkür ederim.

ALıntı: Doğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13