Değerler Eğitimi Nedir? Değerler Eğitimi Ülkelere Göre Farklılıkları?

Değerler eğitimi her ülke için farklılık göstermektedir. Dünyada ki bir çok ülke değerler eğitimi adı altında eğitimler vermektedir. Değerler eğitimi denilince akla, kendi kültür ve ahlaki değerlerinin devamı niteliğindedir. Ülkemizde değerler eğitimi adı altında , çocuklarımıza güzel ahlakı aşılama eğitimi veriliyor. Güzel ahlaklı çocuklar büyüdüklerinde, ülkeleri adına faydalı işler yapmaktadır. 

Değerler Eğitimi; kendi kültürümüzü, inancımızı öğrenip yaşayıp ve davranışa aktarmaktır. Davranışa dönen her değeri sosyal çevre içinde model olarak insanlara yansıtmaktır.

Değerler kazandırılmasında; isimlendirilmesinden ,amaçlarına ve kazandırılacak değerlere kadar bir çok konuda ülkeler arasında farklılıklar vardır.
ABD ‘de karakter eğitimi, Arap ülkelerinde ahlak eğitimi, Avrupa ülkelerinde ve Türkiye ‘de Değerler Eğitimi olarak kullanılmaktadır.
Okul hayatı boyunca çeşitli derslerde öğrenilen bilgilerin pekçoğunun kullanım süresi ve bireyin tutum ve davranışları üzerindeki etkisi kısıtlıdır. Oysa okulda edinilen değerlerle ilgili kazanımlar hayat boyu önem ve etkisini sürdürürler.
Okul ve öğretmen bu noktada kilit role sahiptir . Öğretmenlerin değerler eğitimini özümsemesi bu sebeple önemlidir.(Çebi & Jafari Kuzu , 2019)

Aslında isim olarak farklılıklar göstersede, değerler eğitimi her ülkede aynı konular üzerinden devam ediyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol