Bir Öğretmen Anlatıyor: Ortaokul Öğrencileri Hakkında Kesin Olarak Bildiğim 8 Şey

Öğretmenlik derecemi aldığımda, lisede İngilizce öğretmeye kararlıydım, ancak bulduğum tek açık pozisyon ortaokuldaydı. Bu yüzden, mümkün olan en kısa sürede yükselmeyi planlayarak bunu kabul ettim

Asla arkama bakmadım. O yaşla ilgili bir şey beni korkutmadı ve o yıllarda altıncı, yedinci ve sekizinci sınıfların kendine has özellikleri konusunda bir tür uzman oldum. Özel niteliklerinden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını buldum. Yakın zamanda ortaokula öğretmenlik yapmaya başladıysanız veya bu yaşta bir çocuğunuz varsa, muhtemelen bunları da keşfetmişsinizdir:

1. AKRANLARININ FİKİRLERİNE HEMEN HEMEN HER ŞEYDEN DAHA ÇOK ÖNEM VERİRLER.
Bu, bazen çok çalıştıklarını bildiğiniz bir ödevi teslim etmemek gibi anlamsız şeyler yapacakları anlamına gelir, çünkü sınıfın önünde yüksek sesle okumak zorunda kalacaklarını yeni öğrendiler. Ya da çikolatalı sütü sevmelerine rağmen çikolatalı süt teklifinizi reddetmek, çünkü yakın zamanda tüm çikolatalı sütü çocuksu ilan eden başka biri var.

Bununla nasıl başa çıkılır: Bu kalitenin sizin için işe yarayıp yaramayacağını görün: Sınıftaki en kendine güvenen, herkesin saygı duyduğu çocukları bulun ve yeni bir projeye başlamalarını sağlamaya çalışın ya da sorumluluğu üstlenmenize yardımcı olun. herkesin gemide olmasını istediğiniz bir çaba. Eğer havalı kız Josie, Shakespeare'den hoşlandığını söylerse, diğerlerinin onu takip etme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, sosyalleşmenin ortaokul çocukları için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu bilin. Saatin geri kalanında sıkı çalışma karşılığında dersin sonunda beş dakikalık konuşma süresi sözü verirseniz, büyük olasılıkla tam bir işbirliği elde edersiniz.

2. VÜCUTLARININ YAŞADIĞI DEĞİŞİKLİKLERDEN DEHŞETE KAPILIRLAR.
Ergenliği çoktan geçmiş olanlarımız için, yeni bir bedenle gelen sürekli ihanetle başa çıkmanın nasıl bir şey olduğunu unutmak kolaydır: İşte, bir gün cildiniz sivilcelerle patladığında, normal çocuk işinize devam edersiniz. . Onları patlatmak onları daha da fark edilir hale getiriyor  . Ya da üçüncü periyotta oturuyorsunuz, bir çocuğun ciddi BO'su yüzünden sessizce acı çekiyorsunuz, dördüncü döneme kaçarken, kokunun da orada olduğunu keşfedersiniz. Hızlı bir kontrolden sonra , BO'lu kişinin SİZ olduğunun yıkıcı farkındalığıyla şaşkına dönersiniz . Her iki haftada bir, bazı yeni fenomenler kendisini ortaokulun fiziksel yaşamına sokar ve lise mezuniyetine kadar sosyal yaşamlarını mahvetmekle tehdit eder.

Bununla nasıl başa çıkılır: Dikkatleri bedenlerine çekmemeye çalışın; hiç kimsenin seslerinin değiştiğini, ayaklarının büyüdüğünü veya daha da kötüleştiğini, hiç büyümediklerini söylememesini tercih ederlerdi. Ayrıca? Bir çocuğa tahtada bir problem yapmak veya bir çalışma kağıdı dağıtmak gibi halka açık bir şey yaptırmaya çalışıyorsanız ve size gerçekten direniyorlar mı? Muhtemelen fiziksel bir açıklaması vardır, bu bir ereksiyon, şüpheli bir adet sızıntısı veya ani bir kek tepesi keşfi olabilir. Açıklanamaz bir dirençle karşılaşırsanız, geri çekilin. Sebebini anlamaya çalışma. Sadece başka bir çocuğa geç. Kancadan çıkardığınız kişi sonsuza kadar minnettar olacak.

3. ABARTILI OLMA EĞİLİMİNDEDİRLER.
Yedinci sınıfın köşesinde bir örümcek olduğunu mu söylüyorsun? Duvara tırmanmaya, korku filmi çığlık atan, Armageddon tarzı bir peruk takmaya hazır olun. Dışarıda kar yağmaya mı başladı? Arkanıza yaslanın ve hepsinin hiç kar görmemiş gibi hareket etmelerini izleyin, gıcırtılar, yumruk pompaları ve yumruk yumruğuyla ve tüm çetenin pencereye koşmasını izleyin ! Bekle - dansta banyoda ağlayan biri mi var? On kız spor salonunda koşarken, birbirlerinin kollarını çekerken bunun şimdiye kadarki en önemli şey olduğunu söyleyen yüzlerle gözlemleyin . Hiç. İster sınırlı yaşam deneyimi, ister duyguları tahrip eden hormonlar veya kimliklerin denenmesi nedeniyle olsun, genç ergenler biraz abartma eğilimindedir.

Bununla nasıl başa çıkılır : Deneyimlerini daha gerçekçi terimlerle yeniden çerçevelendirmeye çalışırken bu abartmaların ardındaki gerçek duyguları doğrulayın: "Evet, örümcekler korkutucu olabilir. Bu küçük adamla ilgilenelim ki işe geri dönelim. " Sorunları sakin ve mantıklı bir dille anlatarak, sağlıklı bir insanın hayatın küçük sürprizleriyle başa çıkma şeklini modelliyorsunuz. Ve bir mizah duygusuna sahip olmaya çalışın: Bu davranıştan rahatsız olmak yerine, geçeceğini bilin ve belli bir ışık altında, aslında biraz komik.

4. HALKIN ÖVGÜSÜNDEN UTANIRLAR.
İlkokul çocukları, akranlarının önünde tanınmaktan zevk alıyor gibi görünüyorlar: Mükemmel katılım ödülünü kazanmak, ayın öğrencisi, en yüksek matematik puanı - bunların hepsi onları gururlandırıyor. Ama ortaokullu bir çocuğu, iyi nitelikleri üzerine şiirselleştirmek için akranlarının önüne çekin ve o çocuğun yaşlı bir üzüm gibi buruştuğunu görebilirsiniz. Bir zamanlar bir öğrencim vardı, aynı zamanda harika bir yazar olan sert bir Bosnalı adam. Bir gün gazeteleri geri verirken seslendim, "Gerçekten iyi yazılmış bir makale görmek istiyorsan Emir'inkine bir bak." Benim düşüncem, Emir gibi havalı bir adam iyi yazarsa, o zaman ben de yapmak isterim.Hayır! Emir, cüzdanını almışım gibi bana baktı. Ve yılın geri kalanında berbat bir yazı yazdı. Övgü hoş karşılanmadığı için değil, sevmediği kamusal kısımdı. İyi yazmaya devam etmesini isteseydim, bu konuda sessiz kalmalıydım.

Bununla nasıl başa çıkılır : Övgüyü kesinlikle sürdürün, ancak bir öğrencinin umduğunuz şekilde yanıt vermediğini fark ederseniz, bu, onu özel olarak duymayı tercih edeceğinin bir işareti olabilir.

5. GÜVENİLİR OLAMAZLAR.
Hamile olduğunu yeni öğrendin ve yakın olduğun bir öğrenciyle paylaşmak mı istiyorsun? Sabah duyurularına da eklesen iyi olur. Başka bir öğretmen için sürpriz bir parti veriyor ve çocuklarınızın sırrı paylaşmasını mı istiyorsunuz? Mahvolmuş sürprizi düşünün. Ortaokul çocukları, gizli bilgileri kendilerine saklamak gibi her türlü niyete sahip olabilirler, ancak bir paylaşma fırsatı ortaya çıktığında, bilgi sahibi olmaya karşı koyamayacaklar. Bu yaşta, paylaşılması amaçlanmayan bir şeyi paylaşmanın doğurabileceği sonuçları henüz anlamıyorlar. Daha da kötüsü, tüm incelikleri orijinal mesajdan çıkarmanın bir yolu var, bu yüzden "Mrs. Flowers'ın sınıfı benimkinden biraz daha yapılandırılmış ”diyerek Bayan Flowers'a“ Ms. Gonzalez çok katı olduğunu söyledi. "

Bununla nasıl başa çıkılır : Ortaokul çocuklarınıza internete nasıl davranmanız gerektiği gibi davranın: Kamuya açık yerlerde yayınlanmasını istemediğiniz hiçbir şeyi paylaşmayın.

6. SİZİN BİR İNSAN OLDUĞUNUZU ŞİMDİ ANLADILAR.
MS-6Çocuklar Piaget'in bilişsel gelişim aşamalarından geçerken , tamamen egosantrik olmaktan - kendilerini evrenin merkezi olarak algılamaktan - yakın çevrelerinin dışındaki yaşamın varlığının daha fazla farkında olmaya geçerler. 11 veya 12 yaş civarında, insanlar tipik olarak son aşamaya, resmi operasyona girdiklerinde, başkalarının dünyayı onlardan farklı bir şekilde deneyimleyebileceğini anlamaya başlarlar. Ancak bu aşamaya sağlam bir şekilde girmek zaman alır ve bu engebeli bir yoldur. Bu birkaç şey anlamına gelir: (1) Bazen sizinle yoğun bir şekilde ilgilenecekler, . Kişisel hayatınız, aileniz, sevdiğiniz yemek ve müzik türü ve okul saatleri dışında küfredip içip içmediğiniz hakkında her türlü soruyu soracaklar. (2) Başkalarının ihtiyaçları konusundaki farkındalıkları hâlâ düzensiz. Kendinizi iyi hissetmediğiniz günlerde ve onlardan ders süresinin sonunda size sadece on beş dakika sessizlik vermelerini isteyin , size tamamen yardımcı olmak için hemfikir olacaklar. Beş dakika sonra kesilir ve odan lanet bir hayvanat bahçesi olur.

Bununla nasıl başa çıkılır : Onu aldığınızda hayranlık ve ilginin tadını çıkarın, ancak var olduğunuzu unuttukları zamanlar olursa şaşırmayın. Bu resmi operasyonel aşama ilk başta çok kaygan olabilir. Ve bu süper kişisel sorulara gelince? Onlara mantıklı bir şekilde cevap verin: Okulda bir rol modelsiniz, bir uzmansınız ve onların arkadaşı değilsiniz , bu yüzden onlara her zaman hayatınızın G dereceli versiyonunu verin.

7. EBEVEYNLERİNDEN UZAKLAŞIYORLAR.
Bana çocuklarının artık onlara zar zor bir şey söylemediğini söyleyen, çocuklarının okul hayatlarının nasıl olduğu hakkında hiçbir fikirleri olmadığını söyleyen ebeveynlerin sayısını sayamam. Ebeveynlerden uzaklaşmak ergenliğin normal bir parçasıdır. Bu yaştaki çocuklar, muhtemelen hayatlarının diğer dönemlerinden daha fazla yetişkin rehberliğine ihtiyaç duysa da, ebeveynlerinin onu arayacakları son kişi olabilecekleri noktaya ulaşmışlardır.

Bununla nasıl başa çıkılır: Hayatlarında güvenilir bir yetişkin olarak, bu çocukları etkilemek ve kendi ailelerinden kendi kendilerine empoze ettikleri izolasyonlarının bıraktığı boşlukları doldurmak için eşsiz bir konumdasınız . yetişkin: Sorumlu bir şekilde tavsiyelerde bulunun, akıllı karar verme modelini oluşturun ve gerçek bir tacizden şüphelenmiyorsanız, çocuğun kendi tarafını ebeveynlerininkinden ayırmayın. Öğrenci ve bakıcıları ile ortaksınız; öğrencilerinizin bu konuda her zaman net olduğundan emin olun.

8. HÂLÂ ÇOCUK.
Bir an onlarla bir Robert Frost şiirindeki sembolizm hakkında derin bir felsefi tartışma yapıyorsunuz, gerçekten anlıyorlar ve neredeyse gözünüzün önünde olgunlaştıklarını görebilirsiniz. On dakika sonra koltuk altından osuruk yapıyorlar ve akvaryumdaki suyu içmenin uygun olup olmadığını soruyorlar. Ve bir de kıpır kıpır - neredeyse dayanılmaz bir miktarı, özellikle erkek çocuklardan. Ortaokul çocuklarının gösterilen olgunluk seviyesi haritanın her yerinde; çocuktan çocuğa ve her bireyin içinde değişiyor.

Bununla nasıl başa çıkılır:  Olgun davranışların sürmesini beklemeyin ve çocukluk ortaya çıktığında bunun normal olduğunu bilin - yaşlarına göre davranıyorlar. Bundan nasıl yararlanacağınızı öğrenin: Lise çocuklarının aksine, ortaokul öğrencileri inceleme oyunları gibi şeyler konusunda çok daha heveslidir ve ofise not almaya ya da sizin için kağıt dağıtmaya inanılmaz derecede isteklidirler. Kıpırdamak da normaldir - bu bedenler deli gibi büyüyor ve artık teneffüs kalmadığında, bu enerjiyi yakmak için çok az fırsat var. Eğer kıpır kıpır kıpır kıpır dersi altüst ediyorsan bu, planlarına yeterince hareket katmadığın iyi bir işarettir. Bunu ekleyin ve kesinlikle gerekli olduğunda daha fazla öz kontrol görmelisiniz.

Kaynak: https://www.cultofpedagogy.com/middle-school-kids/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol