BANA ZEKİ ÖĞRENCİ LAZIM DEĞİL!

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Almanya’dan yazan bir okurumun mektubunu izniyle paylaşıyorum.
***
Almanya/ 2002, Erlangen Üniversitesi:
Üniversitenin ilk günü yaklaşık 800 ögrenci doldurmuştuk sıraları. Hayatımızda ilk defa üniversitede bir derse giriyoruz. Rektör kürsüleri tanıttı, olanakları anlattı, heyecanlı bir dönemin bizi beklediğini aktardı. Ve beni etkileyen ve hiç unutamadığım açıklaması şu oldu:
Bana zeki öğrenci lazım değil, dedi. Ben biraz doğru mu duydum acaba diye düsündüm. Nasıl zeki bir ögrenci istemez, deli mi ne, dedim!
Bana, dedi, azimli, disiplinli, çalışkan, çok soru soran öğrenci lazım. Zira, dedi, bu karakter vasıfları olmadan, diplomayı alamayacaksınız ve ben size yemin ediyorum, 5 yıl sonra mezuniyette üçte birinize vereceğim diplomayı.
Bu satırlar beynime kazındı. Beş yıl içerisinde ne demek istediğini anlayacaktım. Zeka ve bilgi insanı bir yere kadar götürüyor; insana yol katettiren karakteri. Bunu gördüm.
Şimdi 2018 ve Erlangen/Almanya’da büyük bir şirkette çalışıyorum. Mesleğim "Quality Manager" ve ben ilerlemek ve kendimi geliştirmek adına, öylesine başka bir bölüme baş vurdum. Konu ile alakam yok, çağıracaklarından da ümidim yok, bir deneyeyim dedim. Sonra telefon geldi, görüşmek istediklerini söylediler ve departman şefi ile öğle yemeğine çıktık. Biraz iş hakkında konuştuk, ama daha çok sağdan soldan konuştuk, ben bir şey anlamadım.
Beni işe aldılar. Konu ile hiç alakam olmadığı için, ben kendimi o işe almazdım - şaşırdım. Bir müddet sonra dayanamayıp sordum: Neden aldınız beni, dedim, konuya çok daha iyi hakim olanlar mutlaka vardı, dedim.
Dedi ki, bilgi zaman işi; 6 ay içerisinde konuyu öğrenir, kavrarsın, verimli çalısmaya başlarsın; ama karakter ve çalışma şevki bir insanda ya vardır ya yoktur. Benim için bunlar önemli, dedi. Bilgisi olmuş, ama kendini geliştirememiş, motivasyonsuz bir eleman hiçbir işime yaramaz, dedi.
Yani motivasyon, çalışkanlık, başarma azmi ve bir işi gerçekten mükemmel yapmayı istemek, aslında, bilgiden birazcık daha önde.
Doğan Hocam, üniversite öğrencilerine ulaşmak imkanım olsaydı, azimli, çalışma şevki olan ve karakterli bir insan olma her şeyden ama her şeyden önemli - kendinizi geliştirin, demek isterdim.
***
Almanya’daki okuruma yazdığı için, siz okurlarıma okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Umarım bu mektubu okutacağınız öğrenci gençler tanıyorsunuzdur.
Selamlar, sevgiler
Doğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al