Anne ve babalar çocuk büyütürken mutlak şu hususlara dikkat edin

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

1- Çocuğunuzun oyun olsa bile size tokat atmasına, vurmasına, bağırmasına müsade etmeyin. Anne babasına vurmayı alışkanlık haline getiren çocuklar, ilerleyen yaşlarda merhametsiz yetişkinlere dönüşür
2-Çocuğunuzun sizden emir cümleleri ile bir şeyler istemesine müsade etmeyin. "Lütfen" demeyi öğretin. Aksi halde kaba birer kişiliğe bürünürler.
3- Çocuğunuzun sizden ağlayarak istediği hiç bir şeyi yapmayın. "Git odanda ağla. Susunca gel ve benden/bizden ne istiyorsan güzelce iste. Aksi halde yapmayacağımızı bil" deyin. Çocuklar ağlamayı rn büyük silah olarak kullanır ve sizi dışarıda da yedi düvele rezil ederler.
4- Çocuğunuzun ev içinde hiç bir eşyayı bilerek kırıp dökmesine izin vermeyin. Çocuk, etrafındaki her şeyin bir konumu ve önemi olduğunu bilmelidir. Aksi halde misafirlikte, o evin eşyalarını da kırıp dökmekten çekinmeyeceklerdir. Bu da sizi konu komşuya karşı mahcup eder ve istenmeyen insanlar olmanıza yol açar.
5- Çocuğunuzun, keyfi olarak yemek ayırmasına göz yummayın. Evde ne pişiyorsa onu yemesi gerektiğini, aksi halde aç kalacağını öğretin. Aksi halde sizden ayrılınca çok büyük sıkıntılar yaşamasına yol açmış olursunuz. Çünkü başkaları sizin çocuğunuza, sizin kadar yüz vermeyecektir.
6- Çocuğunuza, temizlik kuralları evinizde öğretin. Aksi halde toplu yaşantıda başkalarına mahcup olur
7- Çocuğunuza, dedikodu, yalan ve iftiranın ne denli kötü şeyler olduğunu öğretin. Sonuçları acı olur.
8-Çocuğunuza, kardeşinin/diğer çocukların haklarına, eşya ve oyuncaklarına karşı saygı duymayı öğretin. Aksi halde toplumda zararlı bir kişiliğe dönüşür.
9- Çocuğunuza, evde konuşulan hiçbir şeyin, dışarıda anlatılmaması gerektiğini öğretin. Yoksa tüm sırlarınızı ifşa eder. Bu hayatı boyunca onun güvenimez bir insana dönüşmesine yol açar
10- Anne ve baba olarak, çocuğunuzun, size ait mahremiyetinize asla girmesine izin vermeyin.Aksi halde çocuk gördüklerini dışarıdaki insanlarla da yaşamaya kalkar. Sonuçları çok acı olabilir.
11- Çocuğunuza, kardeşlerinin ve sizin odalarınıza kapı çalmadan ve izin istemeden girmelerine müsade etmeyin. Yolsa mahremiyete saygıyı öğrenemez. Edebsiz olur.
12- Çocuğunuza her şeyi yeteri kadar kullanmayı, israf etmemeyi öğretin ki ileride müsrif bir insana dönüşmesin.
13- Çocuğunuza, eve gelen misafirlerle irtibat kurmayı, hoş geldiniz demeyi, hatır sormayı öğretin ki, kendi kültürel değerlerinden kopmasın.
14- Çocuğunuza hakkı olmayan hiçbir şeyi almamayı öğretin ki ileride başkalarının haklarını gaspetmesin.
15- Çocuğunuz kız ise kız gibi, erkek ise erkek gibi büyütün ki kimlik sorunu yaşamasınlar.
16- Çocuğunuzun evde asla küfürlü konuşmalarına göz yummayın ki dışarıda da öyle olmasınlar.
17- Çocuğunuza dini, ahlaki ve örfi kuralları öğretin ki, vatan sever ve milli duyguları kavrasınlar.
18- Çocuğunuzun her istediğini almayın ki yokluğun da ne olduğunu öğrensinler. Fakir fukaraya karşı da merhametli olsunlar.
19- Çocuğunuza ev işlerini de öğretin ki kimseye muhtaç kalmasınlar.
20- Çocuğunuza her şeyden önce insan olmayı, zayıfları ezmemeyi, düşenin elinden tutmayı, haksızlığa karşı dik durabilmeyi de öğretin ki hayata sapasağlam tutunsunlar.
21- Çocuğunuza teşekkür etmeyi ve özür dilemeyi öğretin ki nazik birer insan olsunlar.
22- Son olarak, çocuğunuzun terbiyesini ve eğitimini evde verin ki dışarıda sizi herkese küçük düşürmesinler. Kendi fıtratlarını ve onurlarını da korumayı bilsinler.

Alıntı: Turan Akbulut‎ 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol