Aktif Öğrenme Nedir?

Aktif Öğrenme Nedir?
“Aktif öğrenme” terimi kesinlikle yeni bir terim değildir. Son yıllarda üniversite sınıfları arasında giderek daha yaygın hale geldi. Sonuç, konuyla ilgili muazzam miktarda araştırma olmuştur. Çok sayıda araştırma, öğretme ve öğrenci öğrenimi üzerindeki etkisi açısından aktif öğrenmenin faydalarını desteklemiştir. Araştırmacılar ve öğretim üyeleri bunu çeşitli şekillerde yorumladılar. Michael Prince şöyle açıklıyor: “Aktif öğrenme, genellikle öğrencileri öğrenme sürecine dahil eden herhangi bir öğretim yöntemi olarak tanımlanır. Kısacası aktif öğrenme, öğrencilerin anlamlı öğrenme etkinlikleri yapmalarını ve ne yaptıkları hakkında düşünmelerini gerektirir” (Prince, 2004) . Prince'in tanımı, Bonwell ve Eison tarafından yapılan temel çalışmalardan alınmıştır ( Bonwell, 2000 ve Eison, 2010).) ve yaygın olarak kabul edilmiştir.

 
Aktif Öğrenme ve Katılımlı Öğrenme
Eğitmenler bazen aktif öğrenmenin “bağlı öğrenme” ile nasıl ilişkili olduğunu sorarlar. Michigan Üniversitesi'nde katılımlı öğrenme, "öğrencilerin, paydaşların (öğrencilerin kendileri dahil) sonuca yatırım yaptığı, senaryo yazılmamış, otantik ortamlarda uygulama fırsatlarına sahip olduğu" eğitim deneyimleri olarak tanımlanır. UM'de katılımlı öğrenme hakkında daha fazla bilgi için Michigan'da Katılımlı Öğrenme sayfasını ziyaret edin . Gruplar halinde çalışan, ellerini kaldıran ve flipchart kağıdına yazan öğrencileri gösteren resimlerden oluşan kolaj

Sınıfta Aktif Öğrenme Nasıl Görünüyor? 
Aktif öğrenmeye odaklanan bir kursta, öğrenciler öğrenme sürecine gerçekten katılırlar. Problemler üzerinde işbirliği içinde çalışarak ders materyali ile boğuşuyor olabilirler. Öğrendiklerini sürekli olarak işlerler. Öğrenciler PowerPoint slaytlarına bakabilir, ancak aynı zamanda eğitmen tarafından sorulan soruları tartışıyor veya tartışıyorlar ve sunulan bilgileri eleştirel olarak analiz etmeleri isteniyor. İnternette arama yapabilirler, ancak argümanlarını destekleyecek veri ve kaynaklar arıyorlar. Bazı durumlarda, sınıf dışında çok miktarda materyale maruz kalırlar, böylece sınıf içi zamanın çoğu uygulamalı öğrenmeye ayrılabilir ( Kurs İçeriğine İlk Maruz Kalma örneklerine bakın) .). Aslında, bazı kurslar o kadar aktiftir ki, eğitmen çalışan öğrenci gruplarıyla dolaşımda ve etkileşimde olabileceğinden, dışarıdan bir gözlemci eğitmenin kim olduğunu hemen tespit edemeyebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol