Eba'da Bekleme Odası ( Waiting Room) Nasıl Aktif Edilir?

Bilindiği gibi Koronavirüs önlemleri kapsamında uzaktan eğitim faaliyetlerimiz; EBA TV Kanalları, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) İnternet Platformu ve EBA Canlı Ders Sistemi aracılığıyla yürütülmektedir.
 
Öğrencilerimizin kendi sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle ders yapabilmesine olanak sağlayan EBA Canlı Ders özelliği, uzaktan eğitim için özel olarak geliştirilmiş olup kısa zamanda devreye alınmıştır.
 
Okul öncesi eğitimden 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinin haftalık ders saatlerinin tamamını uzaktan eğitim ile yapması ve öğrenme eksikliği oluşmaması amacıyla harici canlı ders özelliği de ayrıca yayına alınmıştır. Harici canlı dersler esnasında kamuoyuna da yansıyan siber saldırılara maruz kalınmaması için öğretmenlerimizin dikkate alması gereken hususları, yeniden hatırlatmak isteriz. 
 
Harici canlı derslerde öğretmenlerimizin;
 
 Her ders için yeni ID ve şifre belirleyerek EBA'ya bu bilgileri girmeleri,
 Ders oluştururken "Bekleme Odası (Waiting Room)" özelliğini aktive etmeleri,
 Derse başlarken öğrencilerin isimlerini değiştirebilme seçeneklerini kapatmaları 
 gibi basit kontrollerle benzer siber saldırılar engellenebilecektir. 

MEB'den öğretmenlere uyarı

Zoom Bekleme Odası Özelliği nasıl etkinleştirilir? 
Bekleme Odası Özelliğini aktif hale getirmenin birden fazla yolu var. Toplantılara özel olarak atayabileceğiniz bu özellik, aynı zamanda Zoom ID'nize de tanımlanabiliyor. 

 

Toplantılarda bekleme odası özelliğinden faydalanabilmek için öncelikle Hesap yönetimi üzerinden hesap ayarlarına gidin. Ardından ekranı aşağı kaydırarak Bekleme odası seçeneğini bulun ve yanındaki açma-kapama butonunu, açık olarak ayarlayın. 

Ayar açıldıktan sonra, bu ayarın kimlere uygulacağınızı seçin. Eğer "tüm katılımcılar" seçeneğini tercih ederseniz, herkesi bekleme odasına yönlendirirsiniz. Ancak "yalnızca konuk katılımcılar" seçeneği, insanları farklı Zoom hesaplarına ekler veya bekleme odasında oturum açmamış kişileri ekler.

Özelliği açtığınızda, belli toplantılar için  bekleme odası ayarını devreye alabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle bir toplantı oluşturmanız gerekir. Ana ekrandan üzerinden toplantı ayarla düğmesine basarak doğrudan toplantı tarihi belirleme ekranına ulaşacaksınız.

Bu alan üzerinde toplantınızın yapılacağı gün ve saati ayarlarken, bekleme odası özelliğini de açabilmeniz mümkün. 

Zoom ID'sine tanımlama
Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz üzere Zoom ID'niz için bu ayarın her zaman açık olmasını da sağlayabilirsiniz. Bunun için Toplantılar ekranından Kişisel Toplantı Odası kısmına geçiş yapmanız gerekiyor. 

Bu adımın ardından ekranın alt kısmında yer alan bu toplantıyı düzenle butonuna basın. 

Ve toplantı ayarlarından, bekleme odası özelliğini açın. 

Bu arada toplantının yöneticisi olarak bekleme odası özelliğini nasıl kullanabileceğinizi de detaylandıralım. Toplantı esnasında ekranın alt kısmında yer alan katılımcıları yönet düğmesine basın. 

Ardından daha fazla seçeneğine basarak, açılır pencerenin en alt seçeneğinden bir katılımcıyı toplantıya katıldığında bekleme odasına alabilirsiniz. 

Toplantı başladığında katılımcılar sekmesinin altında yer alan kabul et tuşuna basarak, video konferansa katılmasını istediğiniz kişileri toplantıya dahil edebilirsiniz. 

Bu alanda tek tek seçim yapmak istemiyorsanız, Hepsini kabul et seçeneğini tercih edebileceğinizi de belirtelim. 

Eğer toplantı esnasında bekleme odasına almak istediğiniz bir katılımcı varsa, daha fazla düğmesine basarak, bekleme odası seçeneğini kullanabilirsiniz. 

Umarım paylaştığımız detaylar sizlere yardımcı olmuştur. Konu hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için Zoom'un yardım merkezini ziyaret edebilirsiniz.


Öğretmenlerimizin her ders için farklı ID ve şifre kullanmaları, daha önce çeşitli iletişim kanallarından paylaşılmış olan canlı ders bilgilerini geçersiz kılacaktır. 
 
Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken "bekleme odası" özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebileceklerdir. 
 
Ayrıca öğretmenlerimizin, ders başlarken öğrencilerin isim değiştirmelerine olanak sağlayan özelliği devre dışı bırakmaları, böylelikle gerçek kimlikleriyle derse giren öğrencilerin sonradan bu bilgileri değiştirmelerine engel olacaktır. 
 
Bu hatırlatmalar, tüm öğretmenlerimizin cep telefonlarına kısa mesaj yoluyla da iletilmiştir.

Kaynak: meb - webrazzi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol