EBA Tarihi Bir Rekora İmza Attı: EBA Tıklanma Sayısıyla Dünyanın En En Çok Ziyaret Edilen 3. Eğitim Sitesi Oldu

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Tüm dünyanın kabusu haline gelen corona salgını nedeniyle ülkelerin bir çoğu eğitimi aksatmamak adına uzaktan eğitime geçti.

Ülkemizde Mart ayından beridir uzaktan eğitimle öğrencilere ulaşan ülkelerin arasında yer aldı. EBA uzaktan eğitimle aylardır milyonlarca öğrenci ders işleyebildi

Tüm dünya genelinde yayınlanan istatistikler EBA bilişim ağı sayesinde ulusal çapta eğitim yapan ikinci ülke olduk.


Çeşitli istatistikler, salgının yayıldığı ülkelerdeki öğrenci sayısının dünyadaki toplam öğrenci sayısının yüzde 87sine karşılık geldiğini ve bu rakamın 1,5 milyarın üzerinde olduğunu ortaya koyarken, Türkiye, koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca öğrenciye ulusal çapta uzaktan eğitim başlatan Çinden sonraki ikinci ülke oldu.

MEB verilerine göre, TRT EBA uzaktan eğitim yayınları için Ankara ve İstanbulda 10 ayrı stüdyoda çekimler yapıldı. Çekimlerde 93 branştan 674 öğretmen görev aldı, 2 bin 358 ders videosuyla 221 etkinlik videosu hazırlandı.

Bakanlık, sanat, spor ve bilim ve rehberlik etkinlikleri ile veli kuşağını uzaktan eğitime dahil etti.
TRT EBA kanallarında 2 bin 516 saat yayın
23 Mart-19 Haziran arasında TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise kanallarından toplam 2 bin 516 saat yayın yapıldı.

EBAyı kaç öğrenci aktif kullandı?
Uzaktan eğitim süreci boyunca 7 milyon 383 bin 213 öğrenci, 1 milyon 30 bin 516 öğretmen EBAyı aktif kullandı. EBA, 18 milyon öğrenci için 7 gün 24 saat kullanılabilir alt yapıya da kavuştu.

Uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ile öğrenci arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak etkileşimli ders işlenmesine imkan sağlayan canlı sınıf uygulaması da devreye alındı. EBA canlı sınıf uygulamasında bugüne kadar 5 milyon 954 bin 174 canlı ders yapıldı.

Sınavlara hazırlanan öğrenciler, EBAyı sevdi
Bakanlıkça ayrıca 8. ve 12. sınıf öğrencileri için YKS ve LGSde sorumlu oldukları konuları kapsayan programlar hazırlandı.
Üniversiteye hazırlık sürecindeki sınıfların kullanımı için bir süre önce hizmete alınan ve yapay zekayla güçlendirilen EBA Akademik Destek Modülü uzaktan eğitimde öğrenciler tarafından yoğun talep gördü. EBA Akademik Destek, 1 milyon 170 bin 168 öğrenci, 189 bin 477 öğretmen de EBA Akademik Desteki aktif olarak kullandı.

Bu zamanda TRT EBA kanallarında, sınavlara hazırlanan öğrencilere destek olmak için soru çözüm saati hazırlandı.
EBA, yaz kuşağı başlıyor
Uzaktan eğitim sürecinde eğitimde fırsat eşitliğinde önemli rol oynayan TRT EBA kanallarında 29 Hazirandan itibaren tüm yaz tatilini kapsayacak yeni kuşak başlayacak.

Yaz döneminde, akademik dersler azaltılacak ve tasarım beceri atölyeleriyle ilgili yayınlar olacak ayrıca öğrencilerin yabancı dil eğitimlerini alabilmeleri için İngilizce eğitimi yapılacak ve ilkokul öğrencileri için okuma yazma konusunda da bir destek paketi yer alacak.

Bakanlık, 30dan çok ülkeye Türkiyenin uzaktan eğitim sürecindeki deneyimini aktarırken, EBA ile alakalı dünya çapında yeni yatırımlar da planlıyor.
Resmi eğitim ve öğretim kurumları için yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitimi, 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. Yüz yüze telafi eğitimleri 3 hafta sürecek ve ders yılında destekleme ve yetiştirme kursları aracılığıyla yıl boyu devam edecek.

Okullar açıldığında yüz yüze eğitimin yanı sıra TRT EBA kanallarının ve EBAnın eğitim öğretimde aktif şekilde kullanımı planlanıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol