EBA ödevleri mecburi mi?

EBA'da verilen ödevler zorunlu tutulmamıştır. Bu dönemde çocukların çalış demeden ders çalışacaklarını, ödev yap demeden ödevlerini yapacakları bir öz sorumluluk geliştirmeleri istenmektedir.

EBA (Eğitim Bilişim Ağı), Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Fatih Projesi kapsamında oluşturulan uzaktan eğitim platformudur. Bu platformda öğrencilere, öğretmenlere ve velilere bilgisayar ve cep telefonu ile internet üzerinde giriş yaparak kullanabilme imkanı tanınıyordu.


TRT EBA ise virüs tedbirleri alındıktan sonra uzaktan eğitimi sağlamak amacıyla açılmış bit kanaldır. Bu kanaldaki derslerin saatleri sınıflara göre ayrılmıştır. Mili Eğitim Bakanlığını müfredatına uygun olarak ders videolarını içerir. İlkokul, lise ve üniversite olmak üzere 3 farklı kanal üzerinden yayınlarını yapmaktadır.

Uzaktan eğitim okul eğitiminin tam olarak aynısı değildir. Okul sadece çocukların bilgiler öğrendiği yer değildir. Sosyalleştikleri, eğlendikleri ve arkadaş edindikleri bir yerdir. Bu eğitimin amacı çocukların okula gelemediği süreçte dersler uzaklaşmasını engellemektir.

Zorunlu olarak konulan tatil bittiğinde bu süreçte izlenen videolu konu anlatımlarının telafisi yapılacaktır. Bu dersler Hızlandırılmış telefi dersi gibi anlatılacaktır. Öğrencilerin yıl sonuna kadar istenen hedefleri gerçekleştirmesi ise hafta sonu ya da yaz paketi tarzından yeni bir telafi şekli oluşturulacaktır.

Öğrencilerden beklenen dersleri TRT EBA'dan takip etmelerdir. Siteyi ders tekrarı, konu eksikliği veya verilen ödevlere erişmek için kullanmalıdır. Uzaktan eğitimde ödevler ve dersler zorunlu değildir. Öğrencilerin kendi öz sorumluluklarına bırakılmıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol