Özel Eğitim Öğrencileri İçin Örnek Ders Planı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

DERS PLANI
ADI SOYADI : 
Konunun Adı : Rakamlar( Doğal Sayılar)
Süre : 40 dakika
Yöntem ve Teknikler: Basamaklandırılmış yöntem
Öğretimde Kullanılacak Materyaller
Birinci davranışın öğretiminde kullanılacak araç seti
Birinci araç seti :Lego, lego
İkinci araç seti :Fasulye ,fasulye
Üçüncü araç seti :Ataç, ataç
Dördüncü araç seti :Boncuk, boncuk
İkinci davranışın öğretiminde kullanılacak araç seti
Birinci araç seti : Lego, lego resmi
İkinci araç seti :Fasulye ,fasulye resmi
Üçüncü araç seti :Ataç, ataç resmi
Dördüncü araç seti :Boncuk, boncuk resmi
Üçüncü davranışın öğretiminde kullanılacak araç seti
Birinci araç seti :Lego
İkinci araç seti :Fasulye 
Üçüncü araç seti :Ataç
Dördüncü araç seti :Boncuk
Değerlendirmede Kullanılacak Materyaller
Birinci davranışın öğretiminde kullanılacak araç seti
Birinci araç seti :Jeton ,jeton
İkinci araç seti :Kalem, kalem
Üçüncü araç seti :Kibrit çöpü, kibrit çöpü
Dördüncü araç seti :Nohut, nohut
İkinci davranışın öğretiminde kullanılacak araç seti
Birinci araç seti :Jeton ,jeton resmi
İkinci araç seti :Kalem, kalem resmi
Üçüncü araç seti :Kibrit çöpü, kibrit çöpü resmi
Dördüncü araç seti :Nohut, nohut resmi
Üçüncü davranışın öğretiminde kullanılacak araç seti
Birinci araç seti :Jeton 
İkinci araç seti :Kalem
Üçüncü araç seti :Kibrit çöpü
Dördüncü araç seti :Nohut


Amaç : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, ve 10 doğal sayılarını kavrar.
Davranışlar:
2. 2 (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10) tane nesnesi olan küme gösterildiğinde nesne sayısının
2 (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10) tane olduğunu söyler.
3. Farklı sayıda nesnelerden oluşan kümeleri ifade eden resim kartları arasından 2 (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10) 
tane nesnesi olanı gösterir.
5. Söylendiğinde nesne kümesi içinden 2(2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10) nesne alır.
1. Ali; nesne kümesi içinden söylenerek 2 tane nesne alındığında önündeki nesne kümesi içinden 2 tane nesne alır.
2. Ali; nesne kümesi içindeki söylenerek 2 tane nesne alındığında önündeki nesne resim kartları içinden 2 nesnenin olduğu 
resim kartını gösterir.
3. Ali; nesne kümesi içinden 2 tane nesne alındığından, alınan nesnenin 2 tane olduğunu söyler.
ÖĞRENME VE ÖĞRETME ETKİNLİKLERİ
Öğretmen öğrenciye “Bugün seninle 2 taneyi çalışacağız Şimdi önündeki araçlara bakmanı istiyorum.” diyerek derse giriş yapar.
Öğretmen öğrenciye “ Önündeki lego tabağını al ve beni dinle.” der. Lego tabağını önüne alan öğrencinin bu davranışı pekiştirilir. 
Daha sonra öğretmen “Bak benim de lego tabağım var. Şimdi ben lego tabağımın içinden 2 tane lego aldım, masanın üstüne koydum.” der ve bunu öğrencinin görmesini sağlar. Öğrenciye “Sen de önündeki tabaklardan 2 tane lego al ve masaya koy.” der. Performansı “+” ise Ali’nin doğru tepkisini pekiştirir. Doğru tepki göstermezse onun karşısına geçer ve sunu yapar.Ali’den tekrar lego tabağından 2 tane lego almasını ister. Ali yine yanlış tepki verirse doğru tepki verene kadar sunuyu tekrarlar. Öğretmen daha sonra öğrencinin önündeki lego tabağını kaldırır ve yerine fasulye tabağını koyar. Aliye“Bak ben önümdeki fasulye tabağının içinden 2 tane fasulye aldım, masanın üzerine koydum.” der ve bunu Ali’nin görmesini sağlar. Ali’ye“Sen de önündeki tabaklardan 2 tane fasulye al ve masanın üzerine koy.” der. Doğru tepkisi pekiştirilir “Aferin, Ali söylediğimi hemen yaptın ve tabağından 2 tane fasulye aldın.” diyerek pekiştirir. Ali’nin tepkisi yanlış ise öğretmen onun karşısına geçer ve sunu yapar. Ali’ye tekrar sorarak doğru tepkisini pekiştirir, eğer yanlış tepki gelirse öğretmen doğru tepki alana kadar sunuyu tekrarlar. Sonra öğretmen öğrencinin önündeki fasulye tabağını kaldırır ve yerine ataçların bulunduğu tabağı koyar. Ataçlarla da aynı şekilde çalışma yapılır, ataçlar kaldırılır ve yerine boncuklar konur. Aynı çalışma boncuklarla da yapılarak “yap-yap” basamağının işlenişi tamamlanır.
Öğretmen daha sonra her öğrencinin önüne çalışacağı lego kartlarını koyar ve ona “Ali önündeki kartları al ve masaya diz.” der. Öğretmen doğru bir şekilde kartları masaya dizen öğrenciyi pekiştirir. Sonra öğrenciye “Ben önümdeki tabağımın içinden 2 tane lego aldım ve masanın üzerine koydum. Performansı “+” olan Ali’ye Hadi sen de önündeki kartlara bak ve 2 tane lego resmi olan kartı göster.” der ve onun doğru tepkisini pekiştirir. Eğer öğrenci yanlış tepki verirse karşısına geçer ve sunu yapar. Sunu sonunda 2 tane lego resmi olan kartı gösterirse öğrencinin doğru tepkisi pekiştirir. Eğer yine yanlış tepki gelirse öğretmen sunu ile birlikte yukarıdaki işlemleri tekrarlar. Sonra öğretmen öğrencinin önündeki lego resim kartını kaldırır ve yerine fasulye resim kartını koyar, öğrenciye “Önündeki kartları al ve masaya diz.” der. Öğrencinin doğru tepkisini pekiştirir. Öğretmen öğrenciye “Ben önümdeki fasulye tabağından 2 tane fasulye aldım ve masaya koydum. Sen de önündeki kartlara bak ve iki tane fasulye resmi olan kartı göster.” der ve onun doğru tepkisini pekiştirir. Eğer öğrenci yanlış tepki verirse onun karşısına geçer ve sunu yapar, tekrar soru sorarak doğru tepki verdiğinde pekiştirir. Eğer yine yanlış tepki gelirse öğretmen sunu ve birlikte yukarıdaki işlemleri tekrarlar.
Daha sonra öğretmen öğrencinin önündeki fasulye resim kartlarını kaldırır ve yerine ataç resim kartlarını koyar. Ataç resim kartlarıyla da aynı çalışma yapıldıktan sonra bu çalışma boncuk resim kartıyla da tekrarlanarak “yap-göster” basamağının işlenişi tamamlanır.
Öğretmen öğrenciye “Aferin Ali, şimdi beni çok iyi dinle ve dikkatlice izle.” diyerek masanın üzerindeki lego tabağından 2 tane lego alır ve öğrenciye “Bak ben önümdeki tabaktan 2 tane lego aldım.” diyerek legoyu masanın üzerine koyar. Öğrenciye “Evet Ali , ben kaç tane lego aldım? diyerek soru yöneltir. Ali’den gelen doğru yanıtı pekiştirir. Yanlış yanıt verirse öğretmen tekrar sunu yapar ve aynı soruyu yeniden yöneltir. Ali’nin doğru yanıtlarını pekiştirir. Eğer yine yanlış yanıt gelirse sunuyla birlikte yukarıdaki işlemleri tekrarlar.
Daha sonra öğretmen önündeki lego tabağını kaldırır ve yerine fasulye tabağını koyar. Öğrenciye “Beni dikkatlice izle ve dinle.” diyerek önündeki fasulye tabağının içinden 2 tane fasulye alır ve “Bak ben 2 tane fasulye aldım.” diyerek fasulyeyi masanın üzerine koyar. Öğrenciye “Evet Ali ben kaç tane fasulye aldım? diyerek soru yöneltir. Öğrenciden gelen doğru yanıtı pekiştirir. Yanlış yanıt veren öğrenciye tekrar sunu yapar ve aynı soruyu yeniden sorar. Öğrencinin doğru yanıtlarını pekiştirir. Yanlış yanıt gelirse sunuyla birlikte yukarıdaki işlemleri tekrarlar.
Öğretmen sonra önündeki fasulye tabağını kaldırarak ataçların bulunduğu tabağı masanın üzerine koyar ve ataçlarla da aynı çalışmayı yapar. Daha sonra ataçları kaldırır ve boncukların bulunduğu tabağı koyar. Aynı çalışma boncuklarla da yapılarak “yap-söyle” basamağının işlenişi tamamlanır.
 

Kaynak: onceokuloncesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak