Cumhuriyet cumhurdan gelir,  halk yönetimi anlamına gelir. Halk için halk adına. Yüzyıllar boyu bir hanedanın malı, kulu iken yöneten hâkim olan durumuna gelmektir. Kendinin efendisi, yaşadığı toprağın hâkimi, karar veren olmak. Cumhuriyet 1923’te yeni bir başlangıç demektir. Cumhuriyet bir nihayettir Anadolu’da. Kendine yabancı bir halkın kendini tanımaya başlaması, karar alması. Geleceğini kendinin tayin etmeye başlaması.

Cumhuriyet 1923’te bir taç giydirmektir halka. Seçmek, seçilmek. Seçen olabilmek, seçilebilmek… Özgürlük, güven demek, güç demek. Yüzyıllarca Anadolu’da zor şartlar altında yaşayan bir taraftan yokluklarla bir taraftan devletin işaret ettiği birliklerle savaşan Türk halkı 1920’de meclisi açmış, 1923’te ise cumhuriyeti benimsemiştir. Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı egemenliği altında yüzyıllar boyu yaşayan ancak bu süre içinde geleceklerini hep sarayın tayin ettiği bir hayat sürdüler. I. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı yıkılma sürecine girdi. . Anadolu topraklarının kaybedilmesi tehlikesine karşı halk Mustafa Kemal önderliğinde bir mücadeleye girdi. Bu mücadelede Anadolu halkının gücü temel alındı. Savaşta başarılı olmaları da uygun koşulları oluşturdu. Bu yeni kurulan Türkiye Devleti’nde halk birinci plandaydı. Devletin kurulmasında rol aldıkları gibi bu devletin yöneticilerini belirleme hakları da ellerindeydi. Artık Anadolu’da etkilenen değil, etkileyen, etkin konumundaydılar.

Cumhuriyet 2018’de… Halk devletin kuruluşunda etkin olduğu gibi cumhuriyetin devamında da etkin olmalıdır. Mücadeleyle, azimle elde ettikleri yönetme erkine aynı azimle ve mücadeleyle sahip çıkmalıdır. Çünkü bu güçtür halkı var eden. Sadece seçim süreçlerinde bile olsa akla getiren.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol