Zorla Seçim Görevi Verilebilir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Seçim görevi zorla verilir mi? Seçimlerde istenilmediği halde, görev veriliyor mu? Zorla verilen seçim görevine gidilmesi zorunlu mu? İstenilmediği halde, seçim görevi verilmesi yasal mı? İstenmeden verilen seçim görevi için neler yapılabilir? Zorla verilen seçim görevine gitmeme cezası nedir?
 

31 Mart Yerel seçimleri yaklaşırken, istenilmeyen seçim görevine ilişkin çok fazla kişi mağduriyet yaşamakta.
Seçimlerde özellikle görev verilen öğretmenler, istemedikleri halde seçim görevi çıkmasına tepkili. Peki zorla seçim görevi verilebilir mi? 
İl/ ilçe seçim kurulu istediği kişiye görev verir. Yakın zamanda okullardan / kurumlardan personel bilgileri istenir. O liste üzerinden seçer görevlendirme yaparlar. Seçim sürecinde seçim kurullarının yetkileri epey geniş oluyor. Tüm kurumlar seçim kurulları emirlerine uymakla yükümlü. Gerekli gördüğü araç vb. var ise de aynı şekilde yazı ile talep eder, görev verir.
Ancak öğretmenlere zorla seçim görevi verilmesi doğru bir davranış değildir. Seçim görevi isteğe bağlı olması gereken bir durumdur. Seçim görevlendirilmesi yapılırken, karşıdaki kişinin zorla görev alması demek, ülkemiz adına yapılan seçimlerde hata yaşanmasına neden olabilir.

Peki zorla verilen seçim görevi kabul edilmezse ne olur?
Zorla verilen seçim görevini iptal etmek neredeyse imkansızdır.  Hastane raporu dışında gerekçe kabul edilmiyor. Hastaneden alınacak raporunda, gerçekten kabul edilir bir mazeret olması gerekmektedir. Sadece bebeğiniz varsa yardımcı olunuyor onun dışında iptal edilmesi zordur.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al