Zeytinyağı Bozulur mu? Zeytinyağı Nasıl Saklanmalıdır?

Sofra ve yemeklerimizin lezzet kaynağı zeytinyağını saklamak aslında bakarsanız bir hayli zor. Zeytinyağının bilindik 4 kalem düşmanı bulunmakta. Bunların başını sıcaklık çekmekte. Bununla birlikte ışık, hava, ve yaşlanmada zeytinyağını etkileyen başlıca etkenler arasında.
Uygun şartlarda saklanmayan zeytinyağları koku, mineral ve nefaset özelliğini kaybediyor. Kendine has aromasını kaybeden zeytinyağları ise günümüzde karıştırma yöntemi dediğimiz normal zeytinyağları ile karıştırılarak piyasaya sürülüyor.  Normal bir tüketicinin bu farkı anlaması oldukça zor ve hatta imkansız.
Şimdi zeytinyağının dört düşmanının tek tek verdiği zararları kaleme alalım;
Zeytinyağı Nasıl Saklanmalıdır?
Gün Işığı: Gün ışığı ile birebir temas eden zeytinyağı içerisinde ki minerallerin etkileşmesi ile tadının acılaşmasına sebebiyet veriyor. Bu sebepten mümkün ise koyu renkli cam şişe veya zeytinyağı tenekelerinde muhafaza edilmesi ve gün ışığı almayan yerlerde saklanması gerekiyor.
Sıcaklık / Soğukluk: Son zamanlarda yapılan bilimsel ve deneysel araştırmalar zeytinyağının buzdolabında muhafaza edilmemesi gerektiği yönünde. Buzdolabında yani 6 derece ve altında saklanan zeytinyağı da gün ışığında bekleyen yağ gibi acılaşma yapabileceği söyleniyor. Zeytinyağı içerisinde bulunan gliseridler 4-5 derecede katılaşıyor ve berrak olan rengini kayıp ediyor. Dolaptan çıkarılıp oda sıcaklığına alınan yağ ise eski rengine geri kavuşuyor.
Hava: Hava ile temas eden zeytinyağı oksidasyon geçiriyor. Tad ve görünümü değişiyor. Zeytinyağının koyulacağı ve saklanacağı kapların içerisinde olabildiğince az hava bırakılması gerekiyor.
Yaşlanma: İnsanlar gibi zeytinyağı da zaman geçtikçe yaşlanıyor. Kendisine has koku,tad ve renk özelliğini kayıp ediyor. Zeytinyağının bu özelliklerini koruyabileceği maksimum zaman 1.5 yıldır.  Bu süreyi aşan zeytinyağının hem mineral oranı azalıyor hem de kendisine has olan özelliklerini kayıp ediyor. Yaşlanmış bir yağı en kolay tespit etme yöntemleri ise aromasını kaybetmesi ve renginin açılması yönünden anlayabilirsiniz

Saklama sıcaklığı da 18 ile 22 derece arasında olmalıdır. 

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol