Yetenek Testi Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yetenek testleri genellikle akademik potansiyeli veya kariyer uygunluğunu değerlendirmek için kullanılır ve çeşitli alanlardaki zihinsel veya fiziksel yetenekleri değerlendirmek için kullanılabilir.

Peki zeka testi yetenek testinin bir örneği midir? Tam olarak değil. İki test benzerdir ancak ölçtükleri şey bakımından farklıdır.

Zeka testi mevcut bilişsel becerilerinizi ölçer; Öte yandan yetenek testi, gelecekte belirli alanlarda beceri geliştirme potansiyeline sahip olup olmadığınızı ölçer. 1

Yetenek Testi Örnekleri
İnsanlar kişisel ve mesleki yaşamları boyunca, çoğu zaman okula giderken başlayan çeşitli yetenek sınavlarıyla karşılaşırlar.

Yaygın yetenek testlerine birkaç örnek:

Bir bireyin savaş pilotu olma yeteneğini değerlendiren bir test
Bir kişinin hava trafik kontrolörü olarak çalışma yeteneğini değerlendiren bir kariyer testi
Lise öğrencilerine hangi kariyer türünde iyi olabileceklerini belirlemek için verilen bir yetenek testi
Bir iş adayının farklı varsayımsal sorunları nasıl çözebileceğini belirlemek için bir bilgisayar programlama testi 
Bir kişinin polis memuru veya itfaiyeci gibi belirli bir iş için gerekli olan fiziksel yeteneklerini değerlendirmek için tasarlanmış bir test
Yetenek Testi Türleri
Yetenek testlerinin farklı kategorilere veya türlere ayrıldığını göreceksiniz. Okullar veya işyerleri gibi ortamlarda farklı türler verilecektir.

Okulda Yetenek Sınavları
Öğrenciler, üniversitede okumak veya kariyer olarak ne yapmak isteyebileceklerini düşünürken okul boyunca çeşitli yetenek sınavlarıyla karşılaşırlar.

Örneğin, bir öğrenci sayılar ve veriler konusunda iyi olduğunu gösteren bir yetenek sınavına girebilir. Bu tür sonuçlar, muhasebeci, bankacı veya borsacı olarak kariyerin o öğrenci için iyi bir seçim olabileceği anlamına gelebilir.

Başka bir öğrenci güçlü dil ve sözel becerilere sahip olduğunu görebilir; bu da İngilizce öğretmeni, yazar veya gazeteci olarak kariyerin iyi bir seçim olabileceğini düşündürebilir.

Özel Yetenek Testleri
Özel yetenek testleri, bireyin belirli bir alandaki kapasitesini incelemek için tasarlanmıştır. 2 Örneğin, bir bilgisayar programcısını işe almak isteyen bir işletme, adayın çalışma geçmişini ve mülakat performansını dikkate alacaktır, ancak aynı zamanda kişinin işi gerçekleştirmek için gerekli beceriye sahip olup olmadığını belirlemek için bir yetenek testi uygulamak da isteyebilir.

Bu durumda, özel yetenek testi çok dar bir yetenek aralığına bakmak için tasarlanmıştır: adayın bilgisayar programlama konusunda ne kadar becerikli ve bilgili olduğu.
Çoklu Yetenek Testleri
Çoklu yetenek testleri, iki veya daha fazla farklı yeteneği ölçmek için tasarlanmıştır. 3 Bazı durumlarda bu tür testler odak ve kapsam itibarıyla zeka testlerine bile benzeyebilmektedir. Lise öğrencilerinin son sınıfta girdikleri Scholastic Assessment Test (SAT), çoklu yetenek sınavına iyi bir örnektir.

SAT, matematik, muhakeme ve dil gibi alanlardaki yetenekleri ölçer ve genellikle kolejler ve üniversiteler tarafından, başvuranın hazırlıklı olup olmadığını ve üniversitede başarılı olma becerisine sahip olup olmadığını belirlemek için kullanılır.

Zeka Testleri ve Yetenek Testleri
Peki yetenek testini zeka testinden farklı kılan şey tam olarak nedir? Aşağıda farklılıkları karşılaştırıyoruz.

Zeka Testleri
Genel zekayı ölçün (her alanda performans gösterme kapasitesi)

Okullar tarafından kullanılıyor

Sınava girenlerin yaşlarını dikkate alın

Yetenek testleri
Zeka testlerinin ölçtüğünden daha dar bir yetenek aralığını ölçün

Okullar ve işyerleri tarafından kullanılır

Sınava girenlerin yaşlarını dikkate almayın

Zeka , problem çözme , akıl yürütme, hafıza, bilgi ve değişen çevreye uyum sağlama yeteneği gibi birçok farklı yeteneği kapsar .

Yetenek testleri ise zeka veya IQ testlerinden çok daha dar bir yetenek aralığını ölçmek için tasarlanmıştır . Ancak bazı yetenek testleri, tahmin edebileceklerini sınırlayan çok dar bir odağa sahip olabilir. Birden fazla alana bakan diğer testler zeka testlerine çok daha benzer.

Zeka ve yetenek testlerine benzer şekilde , kişinin belirli bir alandaki bilgi ve beceri düzeyini ölçen başarı testleri de vardır. Başarı testleri, bir kişinin resmi öğrenme veya eğitim sonucunda ne öğrendiğine odaklanma eğilimindedir. 4

Peki zeka, başarı ve yetenek testleri arasındaki farklar nelerdir? Üç test türünü zaman çizelgesi açısından görüntülemek, bunları ayırt etmenize yardımcı olabilir:

Geçmiş : Başarı testleri, halihazırda öğrendiklerinizi veya başardıklarınızı ölçer.
Mevcut : Zeka testleri şu anda sahip olduğunuz doğuştan gelen bilişsel yeteneği ölçer.
Gelecek : Yetenek testleri, gelecekte becerilerinizi potansiyel olarak nerede uygulayabileceğinizi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al