Yazının Bulunuşu Nasıl Oldu ?

Yazının hayatımızda ki önemi çok büyüktür. Hayatımızın her alanında yazıyı kullanmaktayız. Yazı sayesinde yaşananları gelecek nesillere aktarabiliriz bu sebeple yazı Tarihin başlangıcı olarak kabul edilir. İlk yazı tarihçilere göre M. Ö. Yaklaşık 3300 de Sümerlerin Uruk kentinde bulunmuştur. Yani yazıyı Sümerler bulmuştur.


Yazı hangi amaçla kullanıldı
İnsanlar toplamış oldukları ürünleri kim ne kadar vermiş tapınaklara öğrenmek istiyorlardı bu yüzden kayıt tutulma ihtiyacı hissettiler. İlk başlarda şekillerle bu kayıtlar tutulmuştur.


Kil tabletler
Sümer kil tablet

Sümerler sivri çubuklarla yaş kil tablet üzerine özellikle çiftçilikle alakalı resim ve şekiller çizmişlerdir. Kil kuruyunca sertleştiği için günümüze kadar ulaşan tabletler vardır.


Resim Yazısı

Zamanla resimler daha detaylı anlatımlar için kullanılmaya başlandı. Örneğin yanyana çizilmiş ağız ve et yemek yemek anlamına geliyordu.
Çivi yazısı
Sümerlerin yazıda kullandıkları çubuğu bir tarafı çivi biçimindeydi Tarihçiler bu yüzden bu yazı türüne çivi yazısı dediler. Çivi yazısı sonraki dönemde birçok kavim tarafından kullanılmıştır. Çivi yazısı zamanla yok oldu arkeologlar ilk kil tabletleri bulduğunda bunla alakalı fikre sahip değillerdi. 1844 yılında Henry Rawlinson ilk olarak çivi yazısını çözmeyi başarmıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol