VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

Bir sanal özel ağ (VPN) bir kamu internet bağlantısından bir özel ağ oluşturarak size çevrimiçi gizlilik ve anonimlik verir. VPN'ler internet protokol (IP) adresinizi maskeler, böylece çevrimiçi eylemleriniz neredeyse izlenemez olur. En önemlisi, VPN hizmetleri, güvenli bir Wi-Fi etkin noktasından bile daha fazla gizlilik sağlamak için güvenli ve şifreli bağlantılar kurar.

Neden bir VPN hizmetine ihtiyacınız var?
Web'de gezinmek veya güvenli olmayan bir Wi-Fi ağında işlem yapmak, özel bilgilerinizi ve tarama alışkanlıklarınızı açığa çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, daha çok VPN olarak bilinen sanal bir özel ağ, çevrimiçi güvenlik ve gizlilik konusunda endişe duyan herkes için bir zorunluluk olmalıdır.

Hareket halindeyken, kafede sıraya girerken e-postaları okurken veya doktorun ofisinde beklerken banka hesabınızı kontrol ettiğiniz tüm zamanları düşünün. Parola gerektiren özel bir Wi-Fi ağına giriş yapmadıysanız, çevrimiçi oturumunuz sırasında iletilen tüm veriler, aynı ağı kullanan yabancılar tarafından gizlice dinlenmeye açık olabilir.

Bir VPN'nin sağladığı şifreleme ve anonimlik, çevrimiçi etkinliklerinizin korunmasına yardımcı olur: e-posta gönderme, çevrimiçi alışveriş veya fatura ödeme. VPN'ler ayrıca web'de gezinmenizin anonim kalmasına yardımcı olur.

Bir VPN, IP adresinizi ve gizliliğinizi nasıl korur?
VPN'ler esasen yerel ağınız ile başka bir konumdaki bir çıkış düğümü arasında bir veri tüneli oluşturur, bu da binlerce kilometre uzakta olabilir ve başka bir yerdeymişsiniz gibi görünmesini sağlar. Bu avantaj, çevrimiçi özgürlüğe veya hareket halindeyken favori uygulamalarınıza ve web sitelerine erişme olanağı sağlar.

Burada bir sanal özel ağın nasıl çalıştığına daha yakından bakın. VPN'ler, bir Wi-Fi ağı üzerinden gönderildiğinde verileri karıştırmak için şifreleme kullanır. Şifreleme, verileri okunamaz hale getirir. Genel bir Wi-Fi ağı kullanırken veri güvenliği özellikle önemlidir, çünkü ağdaki herhangi birinin internet etkinliğinizi dinlemesini engeller.

Gizliliğin başka bir yönü daha var. VPN olmadan internet servis sağlayıcınız tüm tarama geçmişinizi öğrenebilir. Bir VPN ile arama geçmişiniz gizlenir. Bunun nedeni, web etkinliğinizin sizinkiyle değil, VPN sunucusunun IP adresiyle ilişkilendirileceğidir. Bir VPN servis sağlayıcısının dünyanın her yerinde sunucuları olabilir. Bu, arama etkinliğinizin bunlardan herhangi birinden kaynaklanmış gibi görünebileceği anlamına gelir. Arama motorlarının arama geçmişinizi de izlediğini, ancak bu bilgileri size ait olmayan bir IP adresiyle ilişkilendireceklerini unutmayın. Yine, VPN'niz çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol