Veli Öğretmeni Şikayet Ederse Ne Olur?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Veli öğretmeni şikayet ederse ne olur? Veli öğretmeni şikayet ederse öğretmenler ne ceza alır? Öğrenciye vuran öğretmen şikayet edilirse ne olur? Öğretmenler nereye şikayet edilir? Veli öğretmeni nereye şikayet eder? Öğrenciye vurduğu için öğretmen şikayet edilir mi?

Son yıllarda sıkça karşılaştığımız olayların başında, velinin öğretmeni şikayet etmesi ve öğretmen hakkında soruşturma açılması.

Eğer bir öğretmen öğrenciyi darp ederse ve veli o öğretmeni şikayet ederse, öğretmen hakkında ne tür yaptırımlar olur?

Veli darp raporu alırsa olay adli ve idari olarak soruşturmaya tabi olur. İdari olarak iş okul müdürü ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne bağlıdır. Okul müdürü ve ilçe milli eğitim soruşturma açarsa iki tane muhakkik (Muhakkik, devlet müesseselerinde belli bir konuda inceleme ve araştırma yapmakla vazifelendirilen kişi) idareci atanır soruşturmayı yapması için.

Muhakkiklerin tutacağı rapor doğrultusunda genellikle idari olarak sonuç alınmaz. Böyle bir durumda en fazla uyarı cezası alabilirsiniz. Öğrenci darbı sonrasında yaşanan şikayet neticesinde, yer değişikliği yaşanması mümkün değildir. Eğer yer değişikliği cezası alırsanız,  il ya da ilçe içinde başka bir okula görevlendirmeniz yapılır.

Ancak işin birde adli boyutu bulunmaktadır. "Adli boyutu ise,  polis merkezinde ifadeniz alınır, tahkikat başlatılır, kamera kayıtları, görgü tanıkları vb. deliller toplanır. Mahkeme olursanız en fazla 5 yıl ertelemeli adli ceza alırsınız."

 Yani 5 yıl içerisinde adli bir suçun (içeriği önemli) tekrar etmesi durumunda iki katı cezai işlem uygulanır.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol