Vehbi Koç Vakfı Eğitim Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Vehbi Koç Vakfı Eğitim Bursları, Vehbi Koç Vakfı’nın (VKV) maddi gücü yetersiz fakat yetenekli gençlere eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla, 1969 yılında başlattığı ve o tarihten beri aralıksız olarak sürdürdüğü burs programı. VKV’nin eğitim burslarından yararlanan öğrencilerin sayısı 50 bini aşmıştır. Program kapsamında ağırlıkla meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine yıllık olarak burs verilmektedir.

Öğrenci www.vkv.org.tr adresinde bulunan Burs Portalından Vehbi Koç Vakfı Bursiyer Aday Formu'nu doldurur. Portala girmiş olduğu bilgiler doğrultusunda değerlendirmesi yapılır ve mülakata girecek öğrenciler belirlenir. Vehbi Koç Vakfı ve okul yetkililerinden oluşan Burs Komisyonu aday öğrencilerle yüz yüze görüşür.

Giderleri VKV tarafından karşılanan Üniversite Bursları’ndan devlet üniversitelerinin lisans programlarına devam eden öğrenciler; Hemşirelik Bursları’ndan hemşirelik öğrencileri; Asistan Bursları’ndan Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi asistanları; Koç Holding’e bağlı firmaların bağışlarıyla oluşturulan Mesleki Eğitim Bursları’ndan (Fiat Laboratuvarı, Aygaz, Yapı Kredi Bankası, Opet bursları) meslek okulu öğrencileri; 17 Okul Başarı Bursları’ndan 17 Okul Projesi kapsamında yer alan Koç ilköğretim okullarının en başarılı ilk üç mezunu karşılıksız olarak yararlanmaktadır. Ayrıca, aile geliri belirlenen yıllık gelir düzeyinin altında kalan Koç Topluluğu çalışanlarının, üniversite ve meslek lisesinde okuyan başarılı çocuklarına da burs olanağı sağlanmaktadır.

Başvuru sürecini şeffaf ve sürdürülebilir bir altyapıya kavuşturmak için www.vkv.org.tr adresinde VKV Eğitim Bursları Başvuru Portalı oluşturulmuş ve 2014-2015 eğitim-öğretim yılından başlayarak başvurular online olarak alınmaya başlamıştır.

Ayrıca VKV kurumlarından Koç Üniversitesi , Koç Okulu, VEKAM, AKMED ve ANAMED de başarılı ve maddi imkânları yetersiz öğrencilere yönelik burs programları yürütmektedir.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13