Uzman Öğreticiler Formasyon Sertifikasıyla Öğretmen Olarak Değerlendirilir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bilindiği üzere özel öğretim kurumlarında “uzman öğretici” olarak çalışılan yıllar, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’ne göre uzman öğretmenlik / başöğretmenlik süresinin hesaplanmasında değerlendirilmemektedir.
Ağustos 2004’te (2563 sayı ile) yayınlanan Tebliğler Dergisi’nde yer alan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 12.07.2006 tarih ve 119 sayılı kararında “Tanımlar” başlığı altında 4. maddenin f fıkrasına göre: “Öğretmen: Yüksek öğretim kurumlarında genel kültür, özel alan ve pedagojik formasyon eğitimi alarak yetişmiş olan ve her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları ile kurs ve seminerlerde eğitim-öğretim hizmetlerini yürüten kişiler” olarak tanımlanmıştır. Bu fıkraya göre “uzman öğretici” olarak özel öğretim kurumlarında çalışırlarken pedagojik formasyon eğitimini tamamlayıp, formasyon sertifikalarını alanlar “öğretmen” vasfını kazanmaktadırlar.

Bu nedenle “uzman öğretici” olarak çalışanlar formasyon sertifikası tarihi itibariyle çalıştıkları yıllarda “öğretmen” olarak değerlendirilebilir mi? 

Görevlendirme oluruna bakmak lazım. Görevlendirme olurunda öğretmen olarak yazıyorsa ve SGK hizmet cetveli de uygunsa olur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz