Toplama İşlemi 1. Sınıflara Nasıl Anlatılır?


Çocuğa iki küçük öğe grubu verin - örneğin iki bloklu bir grup ve üç bloklu bir grup. Çocuğun her gruptaki blok sayısını saymasını sağlayın.
Çocuğun bu iki nesne grubunu birleştirmesini ve toplam blok sayısını saymasını sağlayın. Bu grupları birbirine "eklediğini" açıklayın. 
Belirli sayıda nesne sağlayın - örneğin altı Cheerio - ve çocuğunuza Cheerios gruplarını altı yapmak için kaç yolu birleştirebileceğini sorun. Örneğin beş Cheerio'luk bir grup ve bir kişilik bir grup oluşturabilir. 
Yığınlayarak bir nesne grubuna nasıl "ekleyebileceğinizi" gösterin. Örneğin, üç kuruşluk bir yığınla başlayın ve yığına iki tane daha ekleyin. Çocuğunuzdan şu anda yığında kaç kuruş olduğunu saymasını isteyin. 

Çocukları gruplayın ve bedenlerini insan "manipülatifleri" olarak kullanın. Sınıf ortamında, genç öğrencilerinizin onları insan manipülatifleri olarak kullanarak düzenli olarak hareket etme ihtiyacından yararlanın. Öğrencileri gruplamak, birleştirmek ve farklı konfigürasyonlarda saymalarını sağlamak için nesnelerde kullandığınız taktiklere benzer taktikler kullanın. [5] (İstifleme öğrencileri tavsiye edilmez!

Çocukların kendi manipülatiflerini yaratmalarını sağlayın. Manipülatif nesneler oluşturmak için modelleme kilini kullanın veya bir kağıt şekiller koleksiyonu oluşturmak için ekleme dersinizi makas kullanma konusunda bir sanat dersi ile birleştirin. 

Ek oyunlar oluşturmak için oyun parçalarını yeni yöntemlerle kullanın. Zar, toplama oyunlarına başlamak için kolayca ödünç verir. Öğrencilerin iki zar atmasını ve sonuçta elde edilen sayıları toplamayı denemesini sağlayın. Ayrıca oyun kartları veya domino da kullanabilirsiniz. 
Farklı yeteneklere sahip öğrenci gruplarıyla çalışırken, bu oyunu hızlı öğrenenler için ekstra bir meydan okuma sağlayacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Üç veya daha fazla zarın veya oyun kartının sonuçlarını eklemelerini söyleyin.

Kaynak: https://www.wikihow.com/Teach-a-Child-Addition

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol