Sünni ve Şiiler Arasındaki Fark Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sünni ve bohra arasındaki fark

Mu'meneen Kardeşlerim,

Es Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuh. (Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi hepinizin üzerine olsun)


Bana Sünni Müslümanlar ile Dawoodi Bohras arasındaki farkı söyleyebilir misiniz? Anladığım kadarıyla hem TEK İLAH'a hem de son Peygamberi Muhammed'e (sav) inanıyorlar.

O halde neden her ikisi de kendilerine hak ettikleri gibi sadece Müslüman değil de farklı isimlerle hitap etsinler ?


Allah Hafız

(Yukarıdaki ifadede bazı dilbilgisi ve imla hataları olabilir. Forum, okuyucularımızdan gizlilik içinde dolaşıma giren soru, yorum ve beyanlardan hiçbir şeyi değiştirmez.)

Sünni ve bohra arasındaki fark

Allah'ın adıyla O'na hamdeder, O'ndan yardım diler, O'ndan mağfiret dileriz. Allah kimi hidayete erdirirse onu kimse saptıramaz, kimi de saptırırsa onu da kimse doğru yola iletemez. Yalnız Allah'tan başka ibadete layık ilah olmadığına (put, insan, kabir, peygamber, imam, dai, kimse!) olmadığına ve Muhammed'in (sav) O'nun kulu olduğuna şahitlik ederiz. kulu ve elçilerinin mührü.

Bohralar, baskın üssü Hindistan'ın batı kıyısındaki Gujarat eyaletinde bulunan bir iş topluluğudur. Dawoodi Bohras, Fatımi Şii düşünce okulunun bir mezhebidir ve tüm dünyada yaklaşık bir milyon insan bu İslam mezhebini takip ettiğini iddia etmektedir.


Bohra kendi başına bir din değildir. Hindistan'ın Kuch bölgesinden Gujrati konuşan bir kasttır. Ağırlıklı olarak, bir kısmı İslam'a geçen bir iş topluluğuydu ve aralarındaki bir topluluk bu şekilde Dawoodi Bohras olarak bilinmeye başlandı. Bohra olan pek çok Hindu vardır ve Dawoodi Bohra'ların çoğu ilk zamanlarda Hinduizm'den dönmüştür. Artık Bohraizm'de İslam'ın yayılması yok, dolayısıyla artık mühtedi de yok.

İşin aslı şu ki, Davudî Bohraların 'akîdesi' ana akım Müslümanların 'akîdesi'nin yakınından bile geçmiyor. Dawoodi Bohras, Şii mezhebinin bir koludur ve 'akeedah'ları ve inançları Şiilerle çok uyumludur ve bazen, Kutsal Kuran'ın ve Elçinin Sünnetinin Hakikat ve Hidayetinden bile uzaklaşır. Allah'ın (sav).

Dawoodi Bohras, İmam Ali ibn Abi Taalib'in neslinin imamlığına inanır ve 21. imama kadar inanır . Sonra bir 'Dais' sistemine sahipler ve Syedna Burhanudeen art arda 52. Dai'dir .

Syedna onların tartışmasız ruhani lideridir. Ama gerçekte, o onların tanrısıdır!! (Aoo-dho-billah). Syedna daha sonra, çoğu kendi ailesinden olan kişileri, hepsinin topluluk içinde çok güçlü konumlara sahip olduğu ve her zaman topluluğun herhangi bir üyesinin üzerinde olduğu bir sistem içinde atar. Syedna ve ailesi ve misyonu Bombay'da yerleşiktir ve Bohras'ın ikamet ettiği her yerde muhtemelen dünyadaki her ilçe ve şehirde kalıcı bir büyükelçiye sahip olarak organizasyonu yönetirler! Bu çok iyi organize edilmiş bir sistemdir, bu sayede tüm zekat ve 'sabeel', 'wajebaat', 'hums' vb. İsimlerdeki diğer tüm fonlar toplanır ve Seyidne ve ailesinin hazinesine gönderilir. Syedna ve ailesi muhtemelen milyarderler ve bu zenginliği, gücü ve nüfuzu toplumu boyun eğdirmek için kullanıyorlar. O ve ailesi, işlerin yürütülmesinde tek yetkilidir ve onlar tarafından dışlanma korkusuyla kimse soru sormaya veya itirazda bulunmaya cesaret edemez! Sıradan Bohralar ve Syedna arasındaki ilişki, bir efendinin köleleri gibidir ve Bohralar, Abd-Syedna (Seyedna'nın köleleri!) olarak adlandırılmaktan gurur duyarlar. Hatta Seyyine'ye ve atalarının kabirlerine secde ederek teslimiyet ve şükranla eğilirler.


 

Sıradan Bohraların Syedna ve ailesine ruhani liderleri olarak inanmalarının ve onları körü körüne takip edip itaat etmelerinin ana nedenleri şunlardır:

Syedna'nın Allah Subhanah'ın yetkisiyle İmam tarafından atandığına inanıyorlar.

Tek olan Allah Subhanah'tan başka ibadete layık ilah olmadığını açıkça ortaya koyan Kur'an-ı Kerim'i anlamalarına izin verilmez !

Syedna ve yandaşları tarafından Cennet'in yegâne haklarına sahip olduklarına inandırılırlar!

Syedna ve atalarının kıyamet günü Allah'ın huzurunda kendilerine bir şekilde yardım edebileceklerine inandırılırlar.

Sapmalarının en büyük sebebi, Seyyine ve ailesinin müminlerin Kur'an-ı Kerim'i anlamalarına izin vermemeleridir. Kur'an'ı düzenli olarak Arapça okumalarına izin verilir ve savunulur, ancak onun tek kelimesini anlamazlar. Bana göre Bohralar muhtemelen İslam'daki diğer tüm topluluklardan daha fazla Kuran okurlar, ancak ne yazık ki sırf anlamadıkları ve anlamalarına izin verilmediği için emirleri yerine getirmiyorlar.

Bu forumun yöneticileri Dawoodi Bohra mezhebinde doğdu, ancak Allah bize Kur'an-ı Kerim'i okuma ve anlama konusunda rehberlik etti. Ve şimdi Bohra kardeşlerimizi Kur'an-ı Kerim'i bir kez okuyup anlamaya davet etmeyi görev edindik. Eminiz ki, biraz aklı olan her insan, Kur'an-ı Kerim'in apaçık mesajını anladığında, gerçek İslam dinine hidayet edilecektir.

Tek niyetimiz ve misyonumuz, dileyenleri iyi bir temkinli dinlemeye, Kur'an-ı Kerim'in açık rehberlik ve öğretilerini okumaya ve anlamaya davet etmektir; Öyle ki, çeşitli mezhepleri terk edip tek hak din olan İslam'a gelebilsinler ve Allah'ın müminler için seçtiği isimle, yani 'müslümanlar'la anılmakla şereflensinler .

Allah Kuran-ı Kerim'in 22. Suresi Hac Suresi 77-78. Ayetinde şöyle buyurmaktadır: Ey iman edenler, rüku' (rüku) edin, secde (sede) edin ve bir olan Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin ve salih ameller işleyin: belki de gerçek başarıya ulaşırsın! Allah yolunda olması gerektiği gibi elinizden gelenin en iyisini yapın. O, sizi hizmetine seçti ve dininizde size bir zorluk yüklemedi. Öyleyse baban İbrahim'in dininde dosdoğru ol. Allah bundan önce size 'Müslümanlar' adını vermişti ve bu Kur'an'da da size (Müslümanlar) adını verdi ki, Peygamber size şahit olsun, siz de diğer insanlara şahit olasınız.

Hak ve fayda hakkında yazılanlar ancak Allah'ın yardım ve hidayetindendir ve her ne kadar hata benden ise. Allah En İyisini Bilir ve Tek Güç Kaynağı O'dur .

Kardeşin ve İslam'da iyi dileklerin,

Burhan

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol