Spor Sonrası Kas Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Spor yaptıktan sonra vücudumuzda ağrılar oluşur. Bu ağrılar uzun süre geçmeyerek, hayatını biraz zorlaştırabilir.
Spor sonrasında kas ağrılarını dindirmenin bazı basit yollarını uygularsanız eğer, vücudunuzdaki ağrılardan bir nebze olsun kurtulabilirsiniz.
İşte spor sonrası oluşan kas ağrılarını dindirmenin yolları!

 Beslenme – Karmaşık proteinleri, meyveleri, sebzeleri ve karbonhidratları içeren dengeli bir diyet sürdürün. Egzersizden yedi gün önce yediğiniz karbonhidrat miktarını aerobik sporcular için kalori alımınızın yaklaşık %40-60'ına ve anaerobik (naerobik olmayan) sporcular için %30-35'e çıkarmalısınız. Bu, egzersiz sırasında tükenen kaslarınızın glikojen seviyelerini koruyacaktır.

Her egzersiz yaptığınızda 5 ila 10 dakika ısınma ve soğuma yapın .

Yavaş başlayın ve kaslarınızın kademeli olarak zorlanması ve zamanla gelişebilmesi için egzersiz yoğunluk seviyelerini kademeli olarak artırın.

Egzersiz seansları ve kuvvet tekrarları arasında yeterli dinlenmeye izin verin

Dinlenme/İyileşme – Her egzersiz yaptığınızda bir ısınma ve 5 ila 10 dakika soğuma tamamlayın. Yavaş başlayın ve kaslarınızın kademeli olarak zorlanması ve zamanla gelişebilmesi için egzersiz yoğunluk seviyelerini kademeli olarak artırın. Egzersiz seansları ve kuvvet tekrarları arasında yeterli dinlenmeye izin verin. Egzersiz setleri arasında dinlenme molasının nefesinizi tutması için yeterli olduğundan emin olun. Vücudunuzu dinleyin – yorgunluk, iyileşmenin henüz gerçekleşmediğinin bir işaretidir. Bu durumda, aktif toparlanma gerçekleştirin; bu, yürüyüş, hafif yüzme veya yoga gibi düşük etkili, düşük yoğunluklu egzersizlere katılmak anlamına gelir. Tamamen iyileştiğinizi ve yeniden şarj olduğunuzu hissedene kadar daha yüksek yoğunluklu egzersize geri dönmeyin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol