Sıra Dışı Öğretmen Ne Yapar?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

En başta sıra dışı öğretmen, derse girdiğinde kendisini dünyanın en iyi öğretmeni; öğrencileri de dünyanın en iyi öğrencileri olarak düşünür. Böyle mutlu bir psikoloji ile derse girer, sıra dışı öğretmen, derse girdiği zaman içinde bulunduğu tüm olumsuzlukları ve zorlukları zihninden atmasını bilir.
Sıra dışı öğretmen sınıfa girdiğinde hemen ders anlatma telaşına düşmez; öğrencilerin tamamını çok kapsamlı bir şekilde gözlemleyerek onların içinde bulunduğu haleti ruhiye hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır. 
Sıra dışı öğretmen iyi bir beden dili uzmanıdır.
Sıra dışı öğretmen bir şeyin kıvamını tutturmadan verimli olamayacağını bilir. Öncelikle öğrencilerinin derse hazır bulunma düzeylerinin hangi seviyede olduğunu anlamaya çalışır, öğrenci ders dinlemeye hazır değilse onlara minik şakalar yaparak dikkatlerini toparlamaya çalışır.
Sıra dışı öğretmen, öğrencilerinin derse neden ilgisiz olduklarını anlamaya çalışır. Ailevi bir problemi olan öğrencilerine rehberlik yapmayı ve onları olumlu manada yönlendirmeyi ve problemlerine gerçekçi çözümler bulmayı bilir.
Sıra dışı öğretmen, öğretimin sadece sınıfta/okulda olmadığını eğitim öğretimin 7/24 devam etmesi gereken bir faaliyet olduğunu bilir.
Sıra dışı öğretmen, derse ilgisiz öğrencilerin hangilerinin hedefsizlikten dolayı ilgisiz olduğunu anlar ve onlara ileriye dönük hedef belirlemelerine yardımcı olur.
Sıra dışı öğretmen, ders çalışma yöntem ve tekniklerini bilmediği için başarısız olan öğrencilerine ders çalışma yöntem ve teknikleri hakkında rehberlik eder.
Sıra dışı öğretmen, başarısız öğrencilerini suçlamadan “Ben bu şartlarda öğrenci olsam nasıl başarılı olurdum?” sorusunu kendisine sorabilen ve bulduğu cevapları öğrencilerine öğretebilendir.
Sıra dışı öğretmen, öğrencilerin kafalarındaki soru işaretlerinin cevabını bulmadan başarının yakalanamayacağını bilir ve öğrencilere kaygı yaratan tüm soruların cevaplarını öğrencileri ile bulmaya çalışır.
Kısacası sıra dışı öğretmen, sıradan öğretmenden her konuda farklı düşünmesini bilen ve olaylara farklı yaklaşma becerisini geliştirebilen öğretmendir. Eğitim öğretimi bulunduğu seviyeden bir adım öne taşıyacak olan öğretmen de Sıra dışı öğretmendir...

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol