Sinema Koltukları Neden Kırmızı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Çünkü sinema salonlarında ışıklar kısıldığında kırmızı koltuklar ve perdeler mavi veya yeşil renklere göre daha kolay görünmez hale gelir . Bu da izleyicinin izlediği filme odaklanmasını ve adapte olmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca kırmızı renk, filmdeki renklerin kontrastını artırarak görüntü kalitesini artırır.
 

Sinema salonlarının koltuklarının kırmızı renkte olmasının iki farklı nedeni varmış. Bu nedenlerin ilki operanın tarihi ile ilgiliyken bir diğeri ise daha bilimsel bir nedene dayanıyor.

İlk nedenden yani operanın tarihinden başlayacak olursak: Sinema koltuklarının kırmızı renge sahip olmasında opera binalarının etkisi olduğuna inanılıyor.
Venedik'te yapılan ilk opera binasının dekorasyonunda kırmızı ve altın renkleri kullanılmıştı. Kullanılan renklerde kırmızı kraliyet ailesini yansıtıyordu. Opera Avrupa'da yayılmaya ve opera binaları çoğalmaya başladığı zamanlarda diğer binalarda da aynı renkler kullanıldı.

Daha sonra zaman içerisinde operaya duyulan ilgi azaldı ve operanın yerini tiyatrolar ve sinemalar aldı. Tiyatro ve sinemalar da opera geleneğini sürdürerek renk tercihlerini kırmızıdan yana kullandılar. Sonrasında ise sinema koltuklarında kullanılan kırmızı renk günümüze kadar ulaştı.

Gelelim koltukların kırmızı renkte kullanılmasının bilimsel nedenine…

Işıklar kapatıldığı zaman kırmızı renk diğer renklere oranla daha kolay bir şekilde görünmez oluyor. Bulunduğumuz ortamda ışık azaldıkça etrafımızdaki renkleri mavi görmeye eğilimliyizdir.
Düşük ışıkta görmeyi kaybettiğimiz ilk renk ise kırmızıdır.

Bu durum ise izlemek istediğimiz filme çok daha kolay bir şekilde odaklanmamızı sağlıyor. Yani seyircilere daha iyi bir film izleme deneyimi sunuyor.
Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak