Sendikası Olmayan Öğretmenler Eyleme Katılabilir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Her hangi bir sendikaya üye olmayan öğretmenler, iş bırakma eylemine katılabiliyor mu? Sendikasız öğretmene eyleme katıldığı için ceza verilir mi? Sendikasız öğretmen eyleme katılma cezası alabilir mi?
Daha önceki yıllarda sendikasız öğretmenin iş bırakma eylemine ilişkin Danıştay kararını vermişti. Sendikaların almış olduğu iş bırakma eylemine, her hangi bir sendika üyesi olmayan öğretmenler destek amaçlı iş bırakmış olması nedeniyle verilen ceza, Danıştay tarafından iptal edilmişti.
 Karar şu şekilde alınmış ve açıklanmıştı?
Bakılan davada, davacının, ...'in aldığı karar uyarınca, sendikal eyleme destek olmak amacıyla gerçekleşen göreve gelmeme eyleminin sendikal faaliyet kapsamında bir fiil olarak kabulü gerekeceğinden, özürsüz olarak göreve gelmemek fiili kapsamında değerlendirilemeyecek olan fiili nedeniyle davacıya 657 sayılı Kanun'un 125/C-(b) maddesi uyarınca disiplin cezası verilmesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık ve bu işleme karşı açılan davanın reddine ilişkin İdare Mahkemesi kararında hukuki isabet görülmemiştir.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol