Sararan Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Yastıkların zaman içinde sararmasının en büyük nedenlerinden birisi terleme. Uyurken bile vücut ısısının normalde kalması için terleme sürer. Yastık kılıfınızın malzemesine bağlı olarak ter yastığınıza bulaşabilir. Ter kuruduğunda ise yastıkta sarı bir iz bırakacaktır. Yastık kılıflarınızın altında kaplama kılıfı kullansanız bile o sarı leke hala oluşabilir. Peki o sarı lekeler nasıl çıkacak?

Her gün ortalama 6 ila 9 saat arasında haşir neşir olduğumuz yastıklar, evlerimizde en çok ve en uzun süreli kullandığımız eşyalarımızdan biri. Birçoğumuz yastıkları korumak için kılıf kullanıyor olsak bile zaman içinde yastıklar sararıyor ve kullanmak istemeyeceğimiz lekeli bir hale geliyor.

Kir, toz ve yüzdeki makyaj yastıklarda sararmaya neden olsa da ter ve vücuttaki doğal yağların bu konuda birincil suçlu olduğunu biliyoruz. İyi haber şu ki, birkaç temizlik ürününü kullanarak sararmış yastıkları beyazlatmak mümkün. Sararan yastıklar ve yorganlar nasıl beyazlatılır? 

Öncelikle çok sıcak suya, 1 bardak çamaşır deterjanına, 1 bardak toz bulaşık makinesi deterjanına, 1 bardak çamaşır suyuna ve 1/2 bardak boraksa ihtiyacınız olacak.

Bu karışım ile yastığınızı yıkadığınızda işlerin nasıl kolay gideceğini göreceksiniz.

Öncelikle yastığınızın çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanamayacağını mutlaka kontrol edin. Yastıktaki kılıfları tamamen çıkartın. Çamaşır makinesinin üçte biri sıcak su ile dolacak programa ayarlayın. Ardından tüm bileşenleri ve yastıkları makineye koyun.

Yastıkları makineye koyduktan sonra, kazanın tamamen su ile dolmasını bekleyin. Birden fazla yastığı yıkayacaksanız, yastıkları makineye ikişer ikişer koyun.

Yastıkları iki kez durulamayı unutmayın. Sarı leke ile çamaşır makinesine giren yastıkların çıktığında ne hale geldiğine şaşıracaksınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol