Sandık Görevlisi Görev Yerinden Ayrılırsa Ne Olur?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı seçiminde, sandık görevlileri görev yerlerinden ayrılabiliyor mu? Sandık görevlisi görev yerinden ayrılırsa ne olur? Sandık görevlisinin görev yerinden ayrılması yasak mı? Sandık görevlisi yerinden ayrılırsa ne ceza alır?
Sandık görevlileri görev yerlerinden ayrılması kesinlikle yasaktır. Sandık görevi çıkan personeller, seçim bitene kadar görev yerlerinden ayrılamazlar. Eğer ayrılırlarsa da, şu şekilde cezalar almaları muhtemeldir.

Sandık kurulu görevinden ayrılmanın cezası şu şekilde gerçekleştirilir?
Sandık kurulu görevi çıkan kamu çalışanı görevine giderse ve görevi bitmeden görev yerinden ayrılırsa ne olur?

Seçim kanununun "Kurul üyelerinin göreve gelmemesi" başlıklı 136. maddesine göre;

"Seçim başladıktan sonra kuruldaki görevlerini haklı bir sebep olmaksızın terk edenler, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır."

Görüleceği üzere, bu durumun cezası çok ağır şekilde geri dönüş yapmaktadır. Çok acil ve kabul edilebilir bir durum söz konusu değilse, sandık görevlileri görev yerinden ayrılamazlar, ayrılırken bile seçim kuruluna bilgi vermek zorundadırlar.

Seçim kurulunun kabul etmesi durumunda sandık görevlisi olunan yerden ayrılmak mümkün olabilir. Yoksa sandık görevlisini hapis cezası ve idari soruşturma beklemektedir. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

Dolar Yorum