Sandık Başkanı Görevleri Neler?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir gün önce kurul üyelerinizi arayın bilgilendirin bazılarının haberi olmuyor
Çuvalı alıp sınıfınıza geldiğinizde, büyük ihtimal partili kurul üyelerinden bir veya ikisi gelmiş olacaktır.
Memurunuz da gelmişse mutlaka kimlik kontrolü yapıp yemin ederek, hemen sandık mührü, mürekkep ve stampayı çıkarıp, memur ve partili üyelere dikkatlice oy pusula ve zarflarını mühürlemelerini ve 50-50 olacak şekilde sayıp ayırmalarını ( paket lastiği ile ayırın) söyleyin.
Siz de oy sandığını mühürleyin oy verme kabini sınıf ve dışında yol gösteren kağıtları uygun yerlere yapıştırın, iğneleyin.  (paket lastiği, makas, bant ve iğne) kullanılacak çuvaldan çıkmamasına ihtimaline karşı evden getirin. Oy kullanacakların listesini kapıya asın.
Oy pusulası ve zarflarını mutlaka siz de sayın ve kitapçığa not edin
Oy verenlerin imza atacağı dosyayı da memurunuza verin imza ve mühür onda olsun
Partililerde tek tek zarf ve oy pusulası versinler siz ayakta durup gelenlerin kimliklerine bakıp yönlendirin sürekli herkesi kontrol edin. Memurunuzla dönüşümlü yapabilirsiniz.
Oy verme işlemi bitmeye yakın izleyenleri karşınıza alacak şekilde bir düzen oluşturun, oy verenlerin imza attığı listedeki imza sayısını sayıp not edin, oy kullanmayanları kırmızı tükenmez kalemle ile kapatın.
Zarfları 10 lu ya da 20 li gruplandırıp, tekrar sayın. Oy verenlerin sayısı ile karşılaştırın eşit değilse bir daha sayın. Değilse yapılacak işlemleri uygulayın, oy pusulalarını dikkatlice çıkarıp düzenleyin.
Memur ve bir üyeye sayım döküm cetvellerini verin, oy pusulalarını herkesin göreceği şekilde kaldırın gösterin, sözle belirtin gruplandırın. Sayım sonrası sayım döküm cetvelindeki sayılar eşit olmalı. Arada kontrol amaçlı sorun
Bir kağıda not alın
Önce muhtar seçimini sayın dökün sonuçları bildirin ..
Otoriter olun sizi yönlendirmelerine izin vermeyin, sorun olursa endişe etmeyin. Görevlilerden destek alabilirsiniz. Muhtar seçiminde sürekli kendi oy pusulalarını koymak kontrol etmek isteyenler olur. Bu sırada diğer muhtar adaylarınınkini alıp götürebiliyorlar dikkat edin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al