Prime Esas Ücret Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Prime esas ücret nedir? Prime esas ücret ve nasıl hesaplanır? SGK'lıların, prime esas ücreti nasıl hesaplanır? 

Prime Esas Kazanç, bir işçinin aldığı ücretin, üzerinden sosyal güvenlik primlerinin hesaplandığı kısmıdır. Genellikle işçinin brüt ücreti, fazla mesai ücretleri, primler, ikramiyeler ve benzeri ödemeler "PRİME ESAS KAZANCI' oluşturur.

SGK 4a hizmet dökümünde prime esas kazancınız brüt ücretiniz olarak hesaplanır.
Bu ücretten SGK prim kesintisi BES kesintisi ve işsizlik prim kesintisi yapılır, geri kalan tutar sizin vergi matrahınız olur. 
Vergi matrahınız 110.000 TL ye ulaşana kadar vergi kesintisi olmaz. 110.000 TL ye ulaştığında diyelim, 130.000 oldu. aeadaki 20.000 TL den yüzde 15 vergi kesilir kesintilerin toplamından brüt ücret çıkarıldığında net ücretiniz ortaya çıkar.
Net ücret bankaya yatan ücrettir.

Prime Esas Kazanç Nedir?
Prime esas kazanç ödemeleriyle ilgili araştırma yaptığınızda PEK kısaltmasıyla sıklıkla karşılaşırsınız. PEK’in açılımı ise prime esas kazançtır. Söz konusu kazanç; çalışanın primi, ikramiyesi ve aylık ücretinin yanı sıra buna benzer nitelikleri barındıran ödemelerden oluşur. PEK belirli taban ve tavan değerine sahip bir kavramdır. Kavrama dâhil tutulan ödemeler ikramiye, prim ve ücret gibi isimlerle değerlendirilir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al