Panik Atak Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Panik atak, günümüzde oldukça sık rastlanan bir psikolojik hastalıktır. Ruhsal olarak başlar ve fiziksel etkilerle devam eder. İlk olarak, birden nedeni bilinmeyen yoğun bir kaygı başlar. Kaygının başlama nedeni sizin için belirsiz olsa dahi aslında yaşamınızın meydana getirdiği stresli olaylar olabilir. Bu kaygıların ne zaman ve nerede çıkacağı belli olmaz. Araba kullanırken, kalabalık ortamlarda, asansörde, evde hatta bazen uyku sırasında bile panik atak yaşanabilir.

Atak sırasında yaşanan yoğun kaygı ile birlikte fiziksel reaksiyonlar da ortaya çıkar. Kalp çarpıntısı, nefes alıp verme de hızlanma, gözlerde kapanma ve baş dönmesi görülebilir. Tüm bu belirtiler, aynı zamanda kalp krizinin de belirtileri olduğu için panik atak yaşayanların çoğu kalp krizi geçiriyormuş gibi hisseder. Bu nedenle kişiler, atak sırasında kaygıların yanı sıra artık ölüyorum korkusunu da yaşarlar.

Panik atağın sebebi kesin bir şekilde bilinmemektedir. Ancak temel olarak yoğun stresin ve duygusal travmaların yol açtığı düşünülmektedir. Krizin şiddeti ve oluşma şekli kişiden kişiye değişiklik gösterir. Krizin süresi de 10 – 30 dakika arasında devam edebilmektedir. Kendinizde az önce saydığımız nefes darlığı, kalp çarpıntısı, yoğun endişe ve sıcak basması gibi belirtileri sık sık görüyorsanız zaman kaybetmeden bir doktora gitmelisiniz. Çünkü panik atak hafife alınmaması gereken ve üzerinde durulması gereken bir sağlık sorunudur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol