Okula Başlama Yaşı Kaç Olmalı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ebeveynlerin karşılaştığı en büyük sorulardan biri, çocuklarını okula ne zaman gönderecekleridir. Avustralya'da göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör var: çocuk hazır mı, sınıftaki en genç mi olacak, nasıl bir okul, yüksek çocuk bakımı ücretlerini karşılayabilir miyiz, diğer anne ve babalar ne yapıyor vb.

Çocuklarının ne zaman okula başlayacağına karar vermek ebeveynler için zor bir karar olabilir.

Yakında ailemle Finlandiya'dan Sydney'e taşınacak bir eğitim uzmanı olarak, 3 ve 6 yaşlarında iki erkek çocukla, bunlar çok yakında eşim ve benim üzerinde düşüneceğimiz türden sorular. Bir Sydney okulunun sadece 5'i ayarlamış erkek çocukları kabul edeceğine karar verdiğinin farkındayım.  Ancak benim için, ülkemden gelen kanıtlar ve kişisel deneyimler, örgün eğitime başlamak için en uygun yaşın 7 olduğu yönündedir. .
Akıllı telefon neslinin zorlukları
Bununla birlikte, örgün eğitim başlamadan önce araştırma, çocukların oyun temelli bir erken çocukluk programından örgün okul benzeri eğitime göre daha fazla yararlandığını da göstermektedir. 4 ve 5 yaşlarındaki çocuklar oyun temelli bir ortamda okula çok erken gittiklerinde olduğundan daha fazla öğrenirler.

Finlandiya'da eğitim sistemini kurmanın bir parçası olmuş ve hayatım boyunca eğitim politikası ve araştırma alanında çalışmış olarak, Avrupa ve dünya çapında eğitim sistemlerini inceleyebildim. Öyleyse, kendi çocuklarımın bu yılın ilerleyen saatlerinde Sidney'e geleceğini düşünürsek ve bir okula giriş yolu tasarlamak için boş bir tuvale sahip olsaydım, ne yapardım?

Yerine koyacağım üç önemli şey var. Birincisi, "sistemin" bir çocuğun bakış açısından tasarlanması gerekir. Yol, her çocuğun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı ve sistemin, tüm çocukların gelişim aşamasına ve kişisel özelliklerine uyum sağlayacak kadar esnek olması gerekir. Finlandiya'da eğitimin tamamı kamu tarafından yönetilmektedir. Eğitimde eşitlik, eğitim politikasının temel itici gücüdür. Yüksek kaliteli eğitim ve düşük maliyetlidir. Bu modeli benimseyecektim.

Çocuklar oyun oynarken sosyal becerileri, yaratıcılığı ve empatiyi öğrenirler.
Çocuklar oyun oynarken sosyal becerileri, yaratıcılığı ve empatiyi öğrenirler.KREDİ:JAMES ALCOCK

İkincisi, herhangi bir resmi eğitim başlamadan önce, çocuğun oyun temelli bir eğlence, fiziksel aktivite ve öğrenme programına sahip olduğu evrensel bir erken çocukluk sistemine sahip olurdum. Bu tür bir etkileşim çok önemlidir çünkü tüm çocuğun gelişimine odaklanmaya izin verir. Çocuklar sosyal becerileri, yaratıcılığı, empatiyi ve öğrenmek için hayal güçlerini nasıl kullanacaklarını öğrenirler. Önemli bir unsur, okulun her türden çocuk için hazır olması anlamına gelen "okula hazırlıktır".

Yapacağım üçüncü şey, örgün okula en erken 6 yaşında başlamak ve birinci sınıfı, örgün eğitime sorunsuz bir geçiş olacak şekilde planlamaktır. Bunu Finlandiya ve diğer İskandinav ülkelerinde yapıyoruz. Deneyimlerimiz, çocukların bundan yararlanmaları ve önümüzdeki 11 yıl veya daha uzun süre boyunca gidecekleri "gerçek okula" başlamak için oldukça heyecanlı olmalarıdır.

Avustralya okul sistemi, sık yapılan ölçümler ve kontrol noktaları üzerine inşa edilmiştir. Finlandiya'da ulusal sınav yoktur. Tüm öğrencilerin alması gereken tek dış sınav 18 yaşındaki Lise Sertifikasıdır. NAPLAN gibi ulusal sınavların olmaması, ebeveynleri ve çocukları çocuğun okula gitmeye hazır olup olmadığı konusunda endişelenmekten kurtarır.

Okula erken başlamanın veya daha uzun okul günlerine sahip olmanın herhangi bir fayda sağladığına dair hiçbir kanıt yoktur. Ve kasıtlı olarak çocuklarının okulda bir yıl tekrar etmesini düşünen ebeveynler için, araştırmalar aynı zamanda bunu yapmanın daha yüksek bir okul terk oranına ve damgalanma ve ayrılma duygularına yol açmak gibi çoğunlukla olumsuz yönleri olduğunu gösteriyor. Ve yine de çok pahalı bir çare.

Elbette, herhangi bir okul sistemini yeniden tasarlamak için boş bir tuval yok. Ancak dünyadaki diğer okul sistemlerinden bazı önemli dersler var. Benim için en önemlisi, okula giden yolun çocukların bakış açısından tasarlanmış eğlenceli ve oyun temelli bir deneyim olmasını sağlamak. Okulların çocukların ihtiyaçlarına uyum sağlamasına ve herkese uyan tek bir modelde çalışmamasına izin vermek de önemlidir.

Kaynak: https://www.smh.com.au/education/when-is-the-best-age-to-start-school-how-about-7-20180610-p4zko8.html

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al