Okul Personellerine Yiyecek Yardımı Yapılır mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlinize bağlı okul ve kurumlarda görev yapan personellerin Devlet Memurları Yiyecek Yardımı
Yönetmeliği'ne göre yemek yardımından yararlanıp yararlanmayacağına ilişkin İlgi'de kayıtlı yazınız incelenmiştir. Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 212'nci maddesinde; ''Devlet memurlarının hangi hallerde yiyecek yardımından ne şekilde faydalanacakları ve bu yardımın uygulanması ile ilgili esaslar Maliye Bakanlığı ile Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının birlikte hazırlayacakları bir yönetmelik ile tesbit olunur.'' denilmektedir.
 Diğer taraftan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nin 3'üncü maddesinde;
"Yiyecek yardımı sadece yemek verme şeklinde yapılır. Bu yardım, nakten veya kupon, kart, fiş, bilet ya da bu mahiyette bir ödeme aracı verilmek suretiyle yapılamaz. Yiyecek yardımı haftalık çalışma süresi 40 saati aşmayan yerlerde öğle yemeği olarak verilir. .." hükmü, 4'üncü maddesinde; "... Ödenek dağıtımı
yemek servisi kurulacak kurumdaki memur sayısı dikkate alınmak suretiyle yapılır. ..." hükmü ile 5 inci maddesinde; "...Yemek servisi, yiyecek yardımından faydalanabilecek personel sayısının asgari 50 olması ve yemekhane için elverişli yer bulunması şartıyla atamaya yetkili amirin onayı ile kurulabilir. Yiyecek yardımı bu şekilde kurulan yemek servislerinde yapılır." hükümleri bulunmaktadır.
Buna göre; il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ve okul/kurum müdürlüklerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak görev yapan personellerin, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nde belirtilen şartları yerine getirmeleri halinde devlet memurları yiyecek yardımından faydalanmalarının mümkün olacağı mütalaa edilmektedir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

 Levent ÖZİL
 Bakan a.
 Genel Müdür

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol