Öğretmenler Hangi Kanun Maddesine Göre Ceza Alır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Öğretmenler, hangi kanun maddesine göre ceza alır? Öğretmenlerin ceza alması, hangi kanun maddesine göre gerçekleşir? Öğretmenler hangi kanun maddesine göre yargılanıp, ceza alırlar? Öğretmenler hangi kanun maddesine bağlıdır? Detaylar Haberimizde
 

Öğretmenlik mesleği, Devlet Memuru statüsünde yer almaktadır. Öğretmenler, devlet memuru olduklarından dolayı ve devlet memurları da 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlıdır. 


Peki öğretmenler hangi kanun maddesine göre ceza alıp yargılanır?
Öğretmenler haklarında açılacak olan,  soruşturma ve alacakları disiplin cezaları da ilgili 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125. maddesinde devlet memurlarına verilecek disiplin cezalarıyla, disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller detaylı olarak, hafif disiplin cezasından ağır olana doğru düzenlenmiştir.
 

Devlet okullarında, memur olarak görev yapan öğretmenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlıdır. Bu yüzden haklarında açılacak soruşturma ve alacakları disiplin cezaları da ilgili kanun kapsamında verilmektedir. Söz konusu kanunda öğretmenler ile birlikte devlet memurlarının hangi durumda disiplin cezası alacakları da belirtilmiştir. Bunun yanında işlenen kabahate göre diğer kanunlar kapsamında da memurların soruşturmaya dahil edilmeleri hukuken mümkündür.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al