Neden Mağara Adamı Gibi Görünmüyoruz?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İnsanlar işbirlikçi topluluklar oluşturmaya, aletler yapmaya ve birlikte çalışmaya başladıkça, saldırganlık seviyeleri azalmaya başladı ve bu da bir mağara adamının güçlü yüz hatlarına daha az ihtiyaç duyulmasına neden oldu . Sonuç? Araştırmacılar, daha ince kafatasları, daha hafif kaşlar ve daha yuvarlak kafalar olduğunu söyledi. Bu tür değişikliklerin insan iskeleti üzerinde etkili olan testosteron seviyelerine kadar izlenebileceğini eklediler.

Çalışma, sosyal toleranstaki bir artışın ve testosterondaki bir düşüşün, yaklaşık 50.000 yıl önce Orta Taş Devri'nden itibaren yüz boyutunda iyi bilinen küçülmeye yol açtığını öne süren ilk çalışmadır.
İnsanlar işbirlikçi topluluklar oluşturmaya, aletler yapmaya ve birlikte çalışmaya başladıkça, saldırganlık seviyeleri azalmaya başladı ve bu da bir mağara adamının güçlü yüz hatlarına daha az ihtiyaç duyulmasına neden oldu. Sonuç? Araştırmacılar, daha ince kafatasları, daha hafif kaşlar ve daha yuvarlak kafalar olduğunu söyledi.

 Yale Üniversitesi'nde antropoloji profesörü olan Richard Bribiescas, sosyal işbirliğinin ötesinde birçok başka faktörün testosteron üzerinde etkili olabileceğini söyledi. Bribiescas, WordsSideKick.com'a gönderdiği bir e-postada, "Testosteron fizyolojisinin, yaşayan insanlarda davranışsal ilişkileri çok zorlaştıran ve fosil kayıtlarında son derece zorlaştıran, diyet ve aktivite gibi çok çeşitli çevresel faktörlerden etkilendiği iyi bilinmektedir." araştırma alanının ilginç olduğunu sözlerine ekledi.
Yeni çalışma için, Utah Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi olan Robert Cieri ve meslektaşları, bazıları 80.000 yıldan daha eski olan ve 30 farklı etnik kökenden gelen 1.400'den fazla eski ve modern kafatasının kaş sırtını , yüz şeklini ve iç hacmini ölçtüler. popülasyonlar. Cieri, kafatasları arasında bir eğilim buldu: Zamanla kaş çıkıntılarının boyutu küçülmeye ve yüzün üst kısımları daha kısa görünmeye başladı. Geçmiş araştırmaların öne sürdüğü bu özellikler, vücut üzerinde etkili olan daha düşük testosteronu gösterir. [ Görsellerde: Romalı Gladyatörlerin ve Savaş Esirlerinin Kafatasları ]

Cieri, WordsSideKick.com'a gönderdiği bir e-postada, "Testosteron seviyelerindeki basit ve nispeten hızlı bir değişikliğin bu kadar çok davranışsal yeniliği açıklamış olması oldukça büyüleyici." Aletlerin, sanatın ve toplulukların erken üretimine atıfta bulunan Cieri, "insanlık tarihindeki en büyük sıçramalardan biri, daha büyük veya daha iyi organize olmuş beyinler tarafından değil, daha işbirlikçi bir mizaca geçişle mümkün olabilir" dedi.

Yaklaşık 50.000 yıl önce kanıtlar, insanların sanat yapmaya, gelişmiş araçlar geliştirmeye ve işbirliğine dayalı topluluklar oluşturmaya başladığını gösteriyor. Cieri ve meslektaşları, bu davranış devrimiyle ilişkili herhangi bir kafatası değişikliği aradıkları için iki grup fosil kafatasını karşılaştırdılar: 200.000 ila 90.000 yıl öncesine ait 13 ve 10.000 ila 38.000 yıl öncesine ait 41 fosil. İki grubun kafataslarındaki küçük değişiklikleri ayırt edememelerine rağmen, her birinin kafatası özelliklerinde kapsayıcı, önemli bir değişiklik buldular ve değişikliğin testosterondan kaynaklandığını tahmin ettiler.

Cieri, "Testosteron, özellikle el ve kraniyofasiyal bölgenin kemiklerinde morfoloji üzerinde yaygın etkilere sahiptir." Dedi. "Testosteronun mizaç ve davranış üzerinde de yaygın etkileri var. Modern insanlar üzerinde yapılan psikolojik araştırmalar , yüksek testosteron düzeylerini saldırganlık, egemenlik ve otoriteye karşı isyan ile ilişkilendiriyor gibi görünüyor . Yüksek testosteron, sosyal empati gibi belirli sosyal biliş türlerini de azaltabilir."

Cieri, bulguların, bonobolar ve şempanzeler arasında bulunan testosteronla bağlantılı davranışsal farklılıklar da dahil olmak üzere, hayvanlarda testosteron ve evcilleştirmeye ilişkin önceki araştırmalara dayandığını söyledi. Bonobolar şempanzelerden çok daha az testosterona sahiptir ve daha işbirlikçi oldukları bilinmektedir. Sibirya veya evcilleştirilmiş gümüş tilkiler üzerine yapılan araştırmalar, belirli tilki nesillerinin, daha az temkinli ve saldırgan olmaları durumunda daha çocuksu bir görünüm ve daha terbiyeli davranışlar almaya başladıklarını da buldu.

Cieri, ancak yeni çalışmanın, ölçülebilir pek çok insan kafatasının bulunmaması ve bilim adamlarının ölenlerin hormonlarını ölçememeleri de dahil olmak üzere sınırlamaları olduğunu söyledi.

Cieri, "Uzun süre önce ölmüş insanların testosteron seviyelerini doğrudan ölçemiyoruz ve bu nedenle seviyelerin ne olduğundan tam olarak emin olamayız" dedi. "Yine de, testosteronun modern insanların yüzlerini nasıl etkilediğini anlıyoruz ve 50.000 ila 200.000 yıl önceki insanlar muhtemelen benzer şekilde tepki verirdi, çünkü neredeyse iskeletsel olarak yaşayan insanlardan ayırt edilemezler." [ Daha Uzun, Daha Şişman, Daha Yaşlı: İnsanlar 100 Yılda Nasıl Değişti ]

Harvard Üniversitesi'nden bir primatolog olan Richard Wrangham, bulguların "zorlu geçmişimiz hakkında heyecan verici bir ipucu" sağladığını söyledi. "Anatomideki erkeklik, davranıştaki erkeklikle ilişkili olma eğilimindedir, bu nedenle erken dönem erkek [ Homo ] sapiens'in günümüze göre daha abartılı erkek yüzlerine sahip olduğuna dair kanıtlar, daha kaba geçmişimiz hakkında heyecan verici bir ipucu sağlıyor. Daha saldırganlığın evrimi , karşılaştırıldığında nispeten iyi anlaşılmıştır. azaltılmış saldırganlığın evrimi ile.

Ancak, diğerleri çalışmada bazı boşluklar görüyor. Örneğin, New York Üniversitesi'nde çalışmaya dahil olmayan bir antropoloji profesörü olan Susan Antón, işbirliğinin yanı sıra, gıda mevcudiyeti gibi diğer birçok faktörün yüz özelliklerindeki değişiklikleri etkileyebileceğini söyledi. Antón, örneğin, uzun bir süre boyunca yetersiz beslenmeden muzdarip olan insan popülasyonlarının zamanla daha küçük yetişkin bedenlerine ve yüzlerine sahip olacak şekilde evrimleşmiş olabileceğini söyledi.

Antón, evcilleştirilmiş gümüş veya Sibirya tilkilerinin gözlemlerine atıfta bulunarak, "Yazarların, tıpkı gümüş tilkilerde gördüğümüz gibi, muhtemelen bazı istenmeyen [anatomik] sonuçlara sahip olduğunu düşünmekte haklı olduklarını düşünüyorum" dedi. "Yine de ne zaman ve neyin daha karmaşık olduğunu bulmak. Dolaşımdaki hormonlar muhtemelen bu sonuçların bir parçasıydı, ancak belirli bir dolaşım düzeyi ile belirli bir [insan kafatasının incelmesi] arasında basit bir ilişki yok gibi görünüyor."

Yine de Antón, çalışmanın ampirik testler için yeni modeller oluşturmak üzere kafatası morfolojisi ve davranışı gibi ayrı ve özel alanları birbirine bağlayan evrimsel çalışmalarda heyecan verici yeni bir temaya katkıda bulunduğunu söyledi.

Makale Current Anthropology dergisinde 1 Ağustos'ta yayınlandı.

Kaynak: livescience.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak