LGS Kontenjanlarının Okul Türlerine Göre Son 3 Yılı

Yakın takip eden üyelerimiz bilirler, nisan ayında kılavuz yayınlandıktan sonra salim ünsal ın yayınladığı tahmini tabloları aktarmıştım size. 
Bu tablolarda; her ildeki 8.sınıf öğrenci sayısı, son 3 yılın kontenjan kıyaslaması gibi çok güzel veriler vardı.
Ve bu veriler özellikle 30 haziran da yüzdelik dilimler açıklandıktan sonra bize çok yardımcı olacak. 
Neden diye sorarsanız şöyle açıklayayım;
Lgs gibi sıralama sınavlarında, puana bakılımıyor, önemli olan çocuğun sıralaması ve bunu da meb yayınlamıyor yks de ki gibi. Ama bazı formüllerle bu sıralamayı çıkartabiliyorsunuz. En somut olan ise ilinizde lgs ye giren öğrenci sayısı ile çocuğunuzn sınavda elde ettiği yüzdelik dilimi çarpmak oluyor. 
Örneğin ilinizde 12000 bin çocuk girdi diyelim sınava ve sizin çocuğunun yüzdelik dilimi %6,7. Bu iki veriyi çarpınca çocuk ilde kaçıncı sırada üç aşağı beş yukarı öğrenebiliyorsunuz. 804. Sıra çıktı mesela bu örnekte. Tabiki ufak tefek şaşmalar oluyor ama onlar da aşırı değil.
Bu veriye en üst yani tavandan özel okula kayan öğrencileri, ya da il dışındaki büyük  okullara gidecek öğrenci sayısını da tahmini ekleyince olay epey bir hallolmuş oluyor ve tercih pek şaşmıyor. 
Bu kaymalara bir örnek verecek olursam, geçen yıl kontenjanı 144 olan bir fen lisesine öğrencim 190.sıradan girdi ve son nakilde ondan sonra girenler bile oldu. Yani yukarıda anlattığım özele kaymalar ve derece yapanların bir kısmının büyük şehirdeki okulları tercih etmesi bu kaymanın en büyük  nedeni. Ortalama bir şehirdeyiz ve bakın yaklaşık 50-60 kişilik bir kayma var tavan kısımda .
Tabi bu dediğim hesap,  istanbul vb ilk 5 deki büyük okullardan barındıran şehirlerde şaşabilir, onun sebebi ise o okullara türkiye nin her yerinden öğrenci gitmesi.  
Kendi ilinizdeki giren öğrenci sayısını da rehberlik öğretmeleriniz ya da okulunuza sorun. Ya da il milli eğitim ar ge birminden öğrenmeye çalışın. Hiçbirinden öğrenemezseniz daha önce yayınladığım tabloları tekrar eklerim, tahmini bakarsınız...
Umarım faydalı olmuştur bu açıklama...
Güncelleme*  (tablolar eklendi)

Alıntı: Ebrar-Mirza Acar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol