Kötü Notlar Öğrencilere Ne Kadar Zarar Veriyor?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Gelecekteki eğitim hedeflerine ulaşmak söz konusu olduğunda notlar önemlidir, ancak hedefler ve ağırlıklı not ortalaması bir öğrenciden diğerine çok farklıdır. Çoğu öğrenci için, notlar söz konusu olduğunda en büyük iki faktör, burs ödülleri ve üniversiteye kabul edilme potansiyelidir.


Ortaokul Notları 
Açıkçası ortaokul öğrencileri için en önemli amaç öğrenmektir . Öğrencilerin lisede başarılı olabilmeleri için orta sınıflarda sağlam bir temel oluşturmaları gerekir. Ama stres yapmayın: Ortaokulda zaten kötü notlar aldıysanız, burada bazı iyi haberler var.


Bazen öğrenciler ortaokulda öğrenmeleri gerekenleri öğrenebilirler , ancak yine de hastalıktan dolayı yetersiz katılım veya kötü bir deneyim nedeniyle kötü bir karne alırlar.

Ortaokulda notlarınız kötüyse, lise için öğrenmeniz gerekenleri öğrendiğiniz sürece, muhtemelen seçtiğiniz koleje girme veya kolej için burs teklifleri alma şansınızı incitmez! Ve derste öğrenmeniz gerekenleri öğrenmediyseniz, kendi başınıza inceleyebilirsiniz.

Bunun olası bir istisnası, lise kredisi sayılan bir onur sınıfında (genellikle sekizinci sınıfta) kötü bir not almaktır. Kötü not, lise not ortalamanıza dahil edilebilir .

Öyle olsa bile, bundan kurtulabilirsiniz ve çoğu kolej durumu değerlendirecek ve/veya açıklamanıza izin verecektir.

Lise Notları
Kolej için burs kazanmak ve seçtiğiniz koleje kabul edilmek söz konusu olduğunda lise notları önemlidir. Hayalleriniz yüksekse ve belirli bir üniversiteye gönül vermişseniz , notlarınızı ciddiye almalısınız. Hastalanırsanız ve dersi kaçırmak zorunda kalırsanız veya hayatınızda notlarınızı etkileyebilecek ciddi bir durumunuz varsa, not problemlerinden önceden kaçınmalısınız . Bazen sadece öğretmeninizle iletişim kurarak kötü notlardan kaçınabilirsiniz .


Ama sadece bilgi için, umutlarınızı ve hayallerinizi tek bir üniversiteye bağlamak genellikle iyi bir fikir değildir. Bu stres ve baskıya neden olabilir ve bu daha da fazla zarar verebilir.

Lisede zaten kötü bir not ortalamasına takılıp kaldıysanız ve gerçekten üniversiteye gitmek istiyorsanız - gerçekten umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok. Katılmak istediğiniz kolej türü konusunda esnek olmanız yeterlidir ve kolejde yolunuzu aile fonlarınızla veya mali yardımla ödemeye hazırlanmanız gerekebilir.

Devlet kolejlerinin katı bir minimum GPA gereksinimi olabilir ve her durumu ayrı ayrı ele alma esnekliğine sahip olmayabilirler. Eyaletinizdeki üniversiteler için minimum GPA gereksinimini karşılamadığınızı tespit ederseniz, birkaç seçeneğiniz olabilir.

Birçok üniversite, minimum giriş koşullarını karşılamayan öğrenciler için "alternatif yollar" veya planlar oluşturmuştur. Bu tür bir program, öğrencilerin sonbaharda kabul için tamamlaması gereken yoğun, zorlu (ve pahalı) bir yaz programını içerebilir veya öğrencilerin yerel bir topluluk kolejinde başlamasını ve onlara izin vermek için yeterli kredi kazanmasını gerektiren bir "transfer" programını içerebilir. tercih ettiği üniversiteye geçiş yapmak.

Üniversite Notları
Öğrenciler üniversiteye geldiklerinde, konu notlar olduğunda rahatlamanın uygun olduğunu düşünebilirler. Bu tehlikeli olabilir! Kolej notları, üniversitede kalmak, mali yardım almak ve tutmak ve bir hedefse , bir lisansüstü okula girmek söz konusu olduğunda önemlidir . Konu iyi bir iş bulmak olduğunda üniversite notları da önemli olabilir.

İlk olarak, üniversiteyi bitirmek ve mali yardımınızı sürdürmek söz konusu olduğunda, kolejdeki ilk döneminizin en kritik dönem olabileceğini bilmek önemlidir . İlk yarıyılda çok eğlenir ve kötü notlar alırsanız, maddi yardımınızı kaybedebilir ve eve dönüş bileti kazanabilirsiniz. Bu, her yıl binlerce üniversite öğrencisinin başına gelir, bu yüzden bu kabus senaryosuna dikkat edin.

İkinci olarak, belirli bölümlere kabul edilmek söz konusu olduğunda notlarınız önemlidir ve ilk yarıyılda başarısız olan öğrenciler, kendilerini tek bir başarısız notla bir anadaldan kilitleyerek kendi gelecek planlarını kötü notlarla sabote edebilirler.

Örneğin, belirli bir derece programının fen derslerinde "C or Better" politikasına sahip olması alışılmadık bir durum değildir. İlk yarıyılınızda bir laboratuvar bilimi alır ve bir D alırsanız, bu sizi çeşitli derece programlarından alıkoyabilir.

Üniversite notlarınızı yüksek tutmanın bir başka nedeni de lisansüstü okula kabul edilmenizdir. Birçok kariyer ileri derece gerektirir - bu nedenle ilk üniversite derecenizi kazandıktan sonra ikinci bir üniversite araştırmasından geçmeniz gerekebilir. GPA'nız bunun için kritik bir faktördür.

Son olarak, bazı işverenlerin üniversite transkriptlerini istediğini bilmek sizi şaşırtabilir . Bu durumda birkaç kötü not zarar vermeyebilir, ancak genel performansınız bazı potansiyel işverenler için bir faktör olacaktır.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol