İstiklal Marşının Kaçıncı Yılını Kutlayacağız?

İSTİKLAL MARŞIMIZIN YÜZÜNCÜ YILINI KUTLAYACAĞIZ
Türk Eğitim Sen Genel Merkezi olarak İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. Yılını düzenlediğimiz üç güzel etkinlik ile önemi ve anlamına uygun olarak kutluyoruz. 12 Mart 2021 Cuma günü saat 10:30 – 13:00 saatleri arasında gerçekleşecek program Türk Eğitim Sen Resmi Youtube Kanalı ve Facebook hesaplarından canlı olarak yayınlanacaktır.
1- “İstiklalden İstikbale İstiklal Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy” PANELİ
Panel Yöneticisi
Prof. Dr. Fatih SAKALLI (Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi)
Konuşmacılar
Prof. Dr. Nurullah ÇETİN (Ankara Üniversitesi) “İstiklal Marşımız İle İstikbale”
Prof. Dr. İbrahim TÜZER (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi) “Buhran Çağının ‘Büyük Adam’ı: Mehmet Akif Ersoy”
Prof. Dr. Sefa YÜCE (Gazi Üniversitesi) “Hakikat ve Ahlakın Abidesi: Mehmet Akif”
2- “100. Yılında İstiklal Marşımızı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u Anlamak” KİTABI TANITIM TÖRENİ
Milletler, tarihe adını yazdırmış abide şahsiyetlerinin yanı sıra şair, yazar ve sanatkârları ile vardır. Milli Marşımıza vücut veren Mehmet Akif Ersoy da bu şahsiyetlerin başında gelir. Toplumlar da her daim bu kişileri saymak ve hatıratını yaşatmakla yücelirler. Türk Eğitim Sen, İstiklâl Marşı’mızın kabulünün yüzüncü yılı sebebiyle hazırlamış olduğu “100. Yılında İstiklâl Marşımızı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anlamak” kitabı ile bu misyonu yerine getiriyor. Ülkemizin farklı üniversitelerinden kıymetli akademisyenlerin yazıları ile oluşan kitapta; İstiklâl Marşı, Akif’in şiir sanatı ve toplumumuza kazandırdığı değerlerin anlatıldığı 25 yazı yer alıyor. Bu vesile ile milli şairimizi yâd etmenin mutluluğunu yaşıyor ve ruhu şad olsun diyoruz.
3- “İstiklalden İstikbale” ŞİİR YAZMA YARIŞMASI SONUÇLARININ AÇIKLANMASI
Tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkarak millî birlik ve beraberliğimize katkı sağlamak, geleceğimizin mimarı gençlerimize ve çocuklarımıza İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemi, Türk kurtuluş mücadelesini hatırlatarak, milletimizin hürriyete ve bağımsızlığa olan aşkını, millî marş yazılması sürecini, İstiklâl Marşı’nın içeriğini bu günkü Türk toplumuna aktarmayı hedeflediğimiz; İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin yüzüncü yılında millî marşımızın bize hissettirdiği duygular ekseninde bağımsızlık, kahramanlık, zafer, vatan sevgisi, bayrak sevgisi, Türk milletinin fedakârlığı ile Türk bağımsızlık mücadelesi konularını içeren ve İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişinin 100. Yılında Mehmet Akif Ersoy Anısına “İstiklalden İstikbale” adıyla 17 Kasım 2020 tarihinde duyuruya çıktığımız ve 22 Şubat 2021 tarihinde katılım süresi biten şiir yazma yarışması değerlendirme süreci 12 Mart 2021 tarihine kadar tamamlanacak olup, yapılacak törende dereceye girenlerin isimleri ilan edilecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol