google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

İsoat Tekniği Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sözel derslere çalışırken kullanabileceğimiz en iyi teknik İSOAT tekniğidir.
Amerikalı Psikoloji Profesörü F. Robinson tarafından 1960’lı yıllarda geliştirilen “İSOAT” yöntemi okuyarak öğrenme konusunda hala en iyi yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir.
İSOAT tekniği monoton ders çalışma sürecini engelleyerek aktif öğrenmeyi sağlayacaktır.
İSOAT tekniğinin açılımı “İzle, Sor, Oku, Anlat ve Tekrarla” sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır.
İzle basamağı: Bu basamakta konuya baştan sona hızlıca göz atıyoruz. Konunun başlıklarına, alt başlıklara, resimlere ve koyu yazılmış yerlere dikkat ederek hızlıca tarama yapıyoruz.
Sor basamağı: Bu basamakta konuyu okurken kendince soru çıkartacaksın. Türkçe çalışırken “Sıfat, zarf ne işe yarar?” ya da tarih çalışırken “1. Dünya Savaşı neden çıkmış?” tarzında sorular üreteceksin. Kendi ürettiğin soruları cevaplarken inan
bana çok keyif alacaksın.
Oku basamağı: Bu basamak en iyi bildiğin bölüm zaten. Evet, okuyacaksın. Konuyu okurken grafiklere, şekillere, vurgulanan yerlere dikkat edeceksin. Gerekli gördüğün yerlerin altını çizeceksin. İçine sindirerek, zihnine oturtarak okumaya devam edeceksin.
Anlat basamağı: Bu basamakta bir önceki okuduğun metni birisine anlatacaksın. Evet, bir nesne ya da bir canlıya anlatabilirsin. Okul çantana, balığına, kuşuna konuyu sesli bir şekilde anlatman gerekiyor.
İşte İSOAT‘ın da en önemli bölümü bu olacaktır. Önemli olan hiç bilmeyen birisine kendi düşüncelerini de ekleyerek anlatabilmen.
Tüm sözel dersleri bu şekilde anlatabilirsin; çünkü eksik kalan kısımların ya da öğrendiğin kısımların pekiştirilmesini sağlayacaktır.
Tekrar basamağındayız. Tekrar ne değildir? Tekrar aynı konuyu, aynı kaynaktan baştan sona okumak değildir. Farklı bir kaynaktan da baştan sona okumak değildir. Tekrar, altını çizdiğimiz yerleri, çıkardığımız notları hızlıca göz gezdirdikten sonra üzerine birkaç test çözmektir.
@serverbanuturkay

 alıntı...

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol