Hastanede Kimler Mavi Önlük Giyer?

Hastanelerde renkli önlükleri kimler giyer? Hastanelere gittiğimizde doktorlar yada hemşireler genelde beyaz renk önlük giyerler. Ancak bazı hemşireler ise mavi renk önlükle karşımıza çıkarlar. Mavi önlük giyen hemşireler neden bu rengi tercih ederler? Mavi rengin anlamı nedir?
Hemşireler sadece beyaz renk önlük giymezler. Bazen farklı renkler giyen hastane çalışanlarını karşımızda görmemiz çok normal.
Özellikle nöbet tutan hastane çalışanları, mavi yada bordro renkle karşımıza çıkabilirler. Renk seçimi Hastaneler arasında farklılıklar gösterebilir. 

Hastane önlüklerinin oldukça kapsamlı geçmişine baktığımızda; 1940'lara hızla ilerleyen aseptik teknik, ameliyathanelerde enfeksiyonların ve patojenlerin yayılmasını durdurmak için rutin olarak kullanılırdı. Temizliği vurgulamak için ameliyathane kıyafetleri beyazdı.

Beyaz çevre, beyaz giysi ve parlak ameliyathane ışıklarının kombinasyonunun cerrahlar ve personel için göz yorgunluğuna neden olduğuna inanılıyordu. Sonuç olarak, ameliyathane kıyafetleri 1960'larda yeşilin çeşitli tonlarına dönüşdü.. Diğer faydaların yanı sıra, cerrahi yeşilin ve mavinin tonlarının göz yorgunluğunu azalttığı, yüksek kontrastlı bir çalışma ortamı sağladığı ve kan lekelerini daha az belirgin hale getirdiği bulunmuştur. Beyazın yerini alan bu gölgeler, doktorların iki nedenden dolayı daha iyi görmelerine yardımcı olabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol