Futbolda Hangi Mevkiler Var?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir futbol maçında, rakip iki takımın her biri herhangi bir anda sahada en fazla 11 oyuncu bulundurabilir. Bunlardan biri kaleci, diğer 10'u ise dış saha oyuncusu olmak zorunda.

Takımların ilk 11'lerine ek olarak, maç sırasında kendi takımlarının yedek kulübesinde bulunan ek oyuncuları da kadrolarında bulunur. Ek oyuncular genellikle yedek oyuncu olarak adlandırılır.

Bir takımın maç için yedek kulübesinde bulundurabileceği maksimum oyuncu sayısı müsabakadan müsabakaya değişebilir. Bununla birlikte, aralık en az üç ve en fazla 12'dir.

Bir maç sırasında bir takım, dış saha oyuncularından herhangi birini yedek kulübesinden bir oyuncuyla değiştirmeyi seçebilir. Buna ikame denir .

Üst düzey bir maçta bir oyuncu değişikliği yapıldığında, değiştirilen oyuncu bir sonraki oyuncu değişikliğinde sahaya geri dönemez. Bununla birlikte, gençlik veya taban futbolunda, bazen buna izin verilir ve buna iadeli oyuncu değişikliği denir.

Geleneksel olarak, takımlara bir maçta en fazla üç oyuncu değişikliğine izin verilir. Ancak son zamanlarda COVID-19 pandemisi nedeniyle sınır beşe çıkarıldı. Dünyadaki büyük müsabakaların çoğu hala beş oyuncu değişikliği kuralını kullanıyor.

Eğer bir takımın oyuncu değişikliği biterse ve sahadaki bir veya daha fazla oyuncu sakatlık veya diğer sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kalırsa, taraf kullanılmamış olsalar bile maçın sonuna kadar azaltılmış sayılarla oynamaya devam etmek zorunda kalacaktır. yedek oyuncular yedek kulübesinde.

Bir takımın ayrıca , oyun sırasında işlenen ihlaller nedeniyle kırmızı kart gördükten sonra bir veya daha fazla oyuncusu maç sırasında oyundan ihraç edilirse, 11'den az oyuncuyla oynaması gerekir . Ancak, bir takım cezalar nedeniyle yediden az oyuncuya düşerse, maç hükmen mağlup sayılır.

Futbol pozisyonları
Sahadaki 11 oyuncuya gelince, bunlar genel olarak dört pozisyona ayrılabilir - kaleci , defans oyuncuları , orta saha oyuncuları ve forvetler .

Son üçü – defans oyuncuları, orta saha oyuncuları ve forvetler – birden fazla pozisyona ayrılabilir.

Takım başına bir kaleci sabitken, defans, orta saha ve forvetlerin sayısı ve futbol sahasındaki başlangıç ​​pozisyonları takımın dizilişine veya taktiklerine göre değişebilir.

İşte tüm futbol pozisyonlarının ve rollerinin dökümü.

Kaleci
Bir kaleci  aslında bir takımın son savunma hattıdır. Genellikle takımın geri kalanından farklı renkte bir forma giyen kaleci, kaleyi korumak için genellikle kendi takımının ceza sahası içinde, genellikle kale direğinin altında kalır. Kaleciler, futbol takımında topu yakalamak veya kontrol etmek için ellerini kullanabilen tek oyuncudur, ancak bunu ancak kendi ceza sahası içinde olmaları koşuluyla yaparlar.

Kalecilerin kendi ceza sahalarını terk etmelerine izin verilir, ancak çıktıklarında, normal saha dışı oyuncular için geçerli olan kurallara, yani el kullanmama kurallarına uymaları gerekir.

Savunmacılar
Savunmacılar genellikle, birincil görevi hedeflerini rakip saldırılara karşı savunmak olan, oynayan 11'deki oyunculardır. Ancak modern futbolda, defans oyuncuları bile hücum hamlelerini başlatmak için takımlarının inşa oyununa yoğun bir şekilde katılma eğilimindedir.

Takımlar genellikle bir maçta defans oyuncusu olarak üç ila beş oyuncu oynar. Ancak dört arkada, modern futbolda en sık kullanılan taktiktir. Savunucular, rollerine göre aşağıdaki kategorilere ayrılabilir.

Stoperler : Stoperler (CB) veya stoperler, takımın kalesinin hemen önünde, merkezde yer alan defans oyuncularıdır. Dört defans dizilişinde, takımlar genellikle iki stoper kullanırken, üç veya beş oyunculu bir arka hat dizilişinde üç stoper bulunur.

Stoperler genellikle uzun boyludur ve iyi hava kabiliyetine sahip, fiziksel olarak heybetli oyunculardır.

Defans : Stoperlerinin her iki tarafından da görev yapan defans oyuncuları, geri, arka olarak adlandırılır. Hangi kanatta faaliyet gösterdiklerine bağlı olarak, Savunmanın yanı sıra, bekçiler genellikle rakip savunmayı esnetmek için üst üste binen koşularla sahayı doldurarak hücuma katkıda bulunur.

Bir takım üç stoper oynuyorsa ve dizilişte görev yapan iki yüksek hücum bekine sahipse, bunlara kanat bekleri de denir. Bekler çoğunlukla hızlıdır ve iyi bir konumsal algıya sahiptir.

orta saha oyuncuları
Adından da anlaşılacağı gibi, orta saha oyuncuları futbol sahasının orta alanını işgal eder ve görevleri savunma ile hücum arasında bağlantı görevi görmektir. Orta saha oyuncularının da özel rolleri vardır ve pozisyonları dizilişe göre değişir.

Orta saha oyuncuları : Sahanın merkezinde yer alan orta saha oyuncularına merkezi orta saha oyuncuları (CM) denir. Merkez orta saha oyuncularının sayısı çoğunlukla takımın stratejisine bağlıdır.

Bir orta saha oyuncusu, öncelikle arka hattının önünde kalarak savunma yapmakla görevlendirilirse, bunlara merkezi defansif orta saha oyuncuları (CDM) denir. CDM'ler olarak uzmanlaşan oyuncular çoğunlukla yüksek bir çalışma oranına sahiptir ve mücadele ve müdahale etmede iyidir.

Hücumda savunmadan çok forvetleri desteklemeye öncelik veren daha fazla hücum odaklı orta saha oyuncularına , merkezi hücum orta saha oyuncuları (CAM) denir . CAM'ler genellikle öldürücü son paslar verme yeteneğine sahiptir ve uzaktan iyi şut atabilir.

Merkez orta saha oyuncuları da tarafsız olabilir ve hem savunmaya hem de hücuma katkıda bulunmaya çalışabilir.

Kanat Oyuncuları : Beklerin hemen önünde kanatlardan hareket eden orta saha oyuncularına kanat oyuncusu denir. Sahadaki konumlarına göre sol kanat oyuncuları (LW) veya sağ kanat oyuncuları (RW) olarak adlandırılırlar . Savunmada beklerine yardım etseler de, bir kanat oyuncusunun birincil görevi, rakip defans oyuncularına saldırmak ve onları alt etmektir.

Geleneksel olarak kanat oyuncuları dışarıda kalır ve forvetlerinin bitirmesi için rakip ceza sahasına ortalar gönderir.

Ancak günümüz futbolunda ters kanat oyuncuları kavramı da mevcuttur. Ters kanat oyuncuları, genişten içeri girip kaleye şut atma veya takım arkadaşına daha merkezi bir konumdan yardım etme eğiliminde olan oyunculardır. Sağ kanatta oynayan sol ayaklı bir oyuncu veya tam tersi, ters kanat oyuncuları için ideal kabul edilir.

Kanat oyuncuları genellikle yavaştır, iyi top sürme yeteneğine sahiptir, iyi orta yapabilir ve iyi şutörlerdir.

Forvet
Forvetler veya forvetler, işi yalnızca gol atmak olan takımın sahadaki en gelişmiş oyuncularıdır. Bu nedenle, tüm forvetler bitirmede harikadır ve genellikle rakip kutuda kendilerine yer bulmak için çok iyi konumsal sezgiye sahiptir. Ayrıca oyun tarzlarına göre yetenekli, fiziksel olarak heybetli veya her ikisi de olabilirler.

Rakip kalenin hemen önünde daha merkezde oynayan bir forvet, merkez forvet (CF) olarak adlandırılır. Çoğu zaman, merkez forvetler fiziksel olarak heybetlidir ve hem kafa hem de topa iyi şut atabilir. Ayrıca, rakip defans oyuncularının takım arkadaşlarının koşarak hücuma destek vermelerine izin verme baskısından kaçınarak topu havada tutmada da iyidirler.

Bazen merkez forvetlere, rakip ceza sahasına yakın hareket etmek yerine topu almak ve takım arkadaşları için gol şansı yaratmak için derine inmeleri talimatı verilir. Bu gibi durumlarda, santraforlara False 9'lar da denir . Nadirdir, ancak Pep Guardiola ve Jose Mourinho gibi bazı ünlü teknik direktörler bazı büyük maç senaryolarında False9'u kullanmıştır.

Bazı takımlar genellikle kanat oyuncuları ve santrafor arasındaki şeritte forvet konuşlandırır. Bu forvetler, hangi taraftan oynadıklarına göre sağ forvet (RF) veya sol forvet (LF) olarak adlandırılır. Genellikle çevik, sağ forvetler ve sol forvetler, rakibin arka hattını rahatsız etmek için genişleyebilir veya geri çekilebilir.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol