En İyi Deprem Filmleri

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


The Quake (Skjelvet) IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2018

1904 yılında meydana gelen bir deprem, Oslo şehrinin neredeyse tamamını yerle bir eder. Aradan geçen yıllar sonrasında kent eski haline dönmüştür. Araştırma yapan bir jeolog ise eskisi kadar büyük bir depremin yaklaştığının farkına varmıştır. Bu depremin şehri yerle bir edeceğinin farkında varmıştır. Jeolog bu öngörü ile ailesini kurtarmak için şehre gider ve riskle yüzleşir.

John Andreas Andersen’in objektifinden izlediğimiz film, ilk yarısının durağanlığından dolayı eleştirilere maruz kalmıştı. Fakat aile olaylarının işlenmesi ve görsel efektler ile izlenebilir bir hikaye ile karşımıza geliyor. Başrolünü ise Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp ve Edith Haagenrud-Sande paylaşıyor.

San Andreas Fayı (2015) IMDb Puanı: 6,1

Yıkıcı bir depremin Kaliforniya'yı vurmasının ardından bir helikopter pilotu ve boşanmak üzere olduğu karısı, ikinci bir depremden önce kızlarını kurtarmak zorundadır. Yönetmen koltuğunda Brad Peyton otururken filmin başrollerinde ise Dwayne Johnson, Carla Gugino ve Alexandra Daddario gibi dünyaca ünlü oyuncular var.

Küçük Kıyamet (2006) IMDb Puanı: 6,3

Aslında depremden çok ölümle ilgili olan Yağmur ve Durul Taylan kardeşlerin yönettiği film, psikolojik gerilimi iliklerinize kadar hissettirir. Afet ve korkunun biçimlendirici etkisine ustaca bakış atan Küçük Kıyamet'in kadrosunda yer alan Başak Köklükaya, Cansel Elçin, İlker Aksum ve Binnur Kaya'nın performanslarını da yadsıyamayız.

Skjelvet (The Quake/Deprem-2018) IMDb Puanı: 6,2

1904'te Richter ölçeğine göre 5.4 büyüklüğünde bir deprem Oslo'yu salladı. Merkez üssü, doğrudan Norveç'in başkentinin içinden geçen Oslo Yarığı'ndaydı. Yarıktan günlük olarak kaydedilen depremler var ve jeologlar emin olamıyorlar, ancak tartışmalar bu bölgede gelecekte büyük depremler beklendiğini gösteriyor. Ve insanlar bugün 1904'tekinden önemli ölçüde daha savunmasız olduklarının farkında...

Artçı Şok (Tang Shan da di zhen) IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2010

Başta 17 Ağustos Depremi başta olmak üzere, ülkemizde gerçekleşen afetleri hatırlatan 2010 yapımı bir Çin filmiyle listemize devam ediyoruz. Artçı Şok (Tang shan da di zhen) adındaki bu film; 28 Temmuz 1976 tarihinde Çin’de gerçekleşen ve yaklaşık 240 bin kişinin ölümüne neden olan 7,8 şiddetindeki Tangshan Depremi’ni konu alıyor. Aftershock ve Felaketin İzleri adıyla da bilinen bu Feng Xiaogang filmi katılmış olduğu festivallerden de ödüllerle ayrılmıştır.

Deprem (1976)

Bir aşk ve felaket filmidir Deprem! Ahmet, babasının ölümünün ardından köyüne gelir. Bir an önce babasının mallarını satarak zengin olmayı planlar ancak Zeynep ile karşılaşır ve ona âşık olur. Zeynep de Ahmet'ten hoşlanmasına rağmen ona güvenemez ve evlilik yaşının geldiğini düşünerek demirci ustası Rıza ile evlenmeye karar verir. Ahmet çareyi Zeynep'i kaçırmakta bulur ancak peşlerinde Rıza Usta vardır. Bu üç insanı başka bir felaket beklemektedir.

Kıyamet Günü (Lo Imposible) IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2012

Gerçek bir hikayeyi konu alan ve bu dramı gerçekçi bir dille işleyen 2012 yapımı Kıyamet Günü (Lo Imposible) filmi de en iyiler arasında yer alıyor. 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi gerçekleştiği sırada Tayland’da tatil yapan bir ailenin kurtuluş ve kavuşma mücadelesini konu alıyor. Juan Antonio Bayona tarafından çekilen bu İspanyol filmi ayrıca Naomi Watts, Ewan McGregor ve Tom Holland’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak