Düşük Not Verip Öğrenciyi Dersten Bırakan Öğretmene Ceza Verilir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ders notlarını düşük verdiği için, o öğretmen hakkında soruşturma açılır mı? Öğrencilere düşük not veren öğretmene soruşturma açılabilir mi? Öğrencilerine düşük not veren öğretmen ceza alır mı?
Düşük not vererek öğrencilerini dersten bırakan öğretmenlere kötü haber, Yargıtay'dan geldi.

Düşük not verdiği gerekçesiyle şikayet edilen ve şikayet edilen öğretmen hakkında hüküm verildi.

2021-2013 Yıllarında gerçekleşen olayda, Yargıtay daha önceki kararı bozarak, sınav kağıtlarında eksik puanlama yapılarak düşük not verilip verilmediği yönünde bilirkişi raporu aldırılmadan beraat eden verilmesi hukuka aykırı bulundu.

Bu durumun kanuna aykırı olduğu ve davada "eksik inceleme ve yetersiz gerekçeyle" öğretmen hakkında beraat verildiği belirtilen kararda, "Mağdurların sınav kağıtlarında eksik puanlama yapılarak düşük not verilip verilmediği, düşük not verilmiş ise bu durumun dönem sonu ders notlarını ve genel not ortalamalarını etkileyip etkilemediği hususlarında ayrıntılı ve gerekçeli rapor alınmasından sonra hasıl olacak sonuca göre sanığın hukuki durumunun takdir ve tayini gerekir." denildi.

Yani öğretmenler eğer düşük not verip öğrencinin sınıfta kalmasını sağlarsa, şikayet edildiği takdirde o öğretmenin ceza alması yönünde Hukuki olarak önü açıldı. 

Bu olaydan sonraki süreçte, öğretmenler öğrencilerine düşük not verme konusunda tereddüt yaşayacakları ortada

Kaynak: AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz