Dünya Düz Olsaydı Güneş Nasıl Doğardı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2018 yeni yılına hoş geldiniz. Dünya yine güneş hakkında bir devrim yaptı. Ama o kadar hızlı değil. Düz bir Dünya fikrini kabul ederseniz, güneş gökyüzünün etrafında bir daire içinde döndüğü için böyle bir şeyin olmadığına inanırsınız.

İnsanlar binlerce yıldır gezegenin yuvarlak olduğunu biliyorlar, ancak düz bir Dünya inancı ölmeyi reddediyor. Flat Earth Society üyeleri ve Atlanta rapçi BoB ve NBA oyuncusu Kyrie Irving de dahil olmak üzere birçok ünlü, bu tür inançlara sahip olduklarını iddia ediyor. Öyleyse, fizik ve bilimin iyi bilinen ilkelerinin düz bir Dünya üzerinde nasıl çalışacağını (ya da çalışmayacağını) inceleyelim.

Yerçekimi Başarısız
Her şeyden önce, yassı bir gezegende yerçekimi olmayabilir . Columbia Üniversitesi'nin Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi'nde jeofizikçi olan James Davis , böyle bir dünyada yerçekiminin nasıl çalışacağı veya yaratılacağının belirsiz olduğunu söylüyor . Bu oldukça önemli bir şey, çünkü yerçekimi çok çeşitli Dünyasal ve kozmik gözlemleri açıklıyor. Bir elmanın ağaçtan düşmesine neden olan aynı ölçülebilir kuvvet, Ay'ın Dünya'nın ve tüm gezegenlerin de Güneş'in yörüngesinde dönmesine neden olur.

Düz bir Dünya'ya inanan insanlar, yerçekiminin doğrudan aşağı çekileceğini varsayıyor, ancak bu şekilde çalışacağına dair hiçbir kanıt yok. Yerçekimi hakkında bildiklerimiz, onun diskin merkezine doğru çekileceğini gösteriyor . Bu, diskin merkezindeki bir noktada yalnızca düz aşağı çekeceği anlamına gelir. Merkezden gittikçe uzaklaştıkça, yerçekimi giderek daha fazla yatay olarak çekilecekti. Bunun, tüm suyu dünyanın merkezine doğru çekmesi ve ağaçların ve bitkilerin yerçekiminin zıt yönünde geliştiği için çapraz olarak büyümesi gibi bazı garip etkileri olacaktır.

Güneş Problemleri
Sonra güneş var. Güneş sisteminin bilimsel olarak desteklenen modelinde, Dünya çok daha büyük kütleli ve daha fazla yerçekimine sahip olduğu için Güneş'in etrafında döner. Ancak Dünya bir yörüngede hareket ettiği için güneşe düşmez. Başka bir deyişle, güneşin yerçekimi tek başına hareket etmiyor. Gezegen aynı zamanda yıldızın yerçekimsel çekicisine dik bir yönde hareket ediyor; Eğer bu yerçekimini kapatmak mümkün olsaydı, Dünya düz bir çizgide ateş eder ve onu güneş sisteminden dışarı atardı. Bunun yerine, lineer momentum ve güneşin yerçekimi birleşerek güneşin etrafında dairesel bir yörüngeye neden olur.

Düz Dünya modeli, gezegenimizi evrenin merkezine yerleştirir, ancak güneşin Dünya'nın etrafında döndüğünü önermez. Aksine, güneş dünyanın üst tarafında bir atlıkarınca gibi döner, ışığı ve sıcaklığı bir masa lambası gibi aşağıya doğru yayar. Davis, bir yörünge oluşturmaya yardımcı olan doğrusal, dikey momentum olmadan, güneşi ve ayı Dünya'nın üzerinde tutmak yerine hangi kuvvetin tutacağı belirsiz, diyor Davis.

Aynı şekilde, düz bir dünyada uydular muhtemelen mümkün olmazdı. Bir uçağı nasıl yörüngeye oturtacaklar? Davis, “Toplumun bağlı olduğu ve işe yaramayacağı bir dizi uydu görevi var” diyor. Bu nedenle, “Düz bir Dünya'da GPS'in nasıl çalışacağını düşünemiyorum” diyor.

Güneş ve ay, düz bir Dünya'nın bir tarafının etrafında dönerse, muhtemelen bir gün ve gece alayı olabilir. Ama mevsimleri, tutulmaları ve diğer birçok olayı açıklamaz. Güneş'in de yanmaması veya gezegenimize veya aya çarpmaması için muhtemelen Dünya'dan daha küçük olması gerekirdi. Ancak, güneşin Dünya'nın çapının 100 katından daha büyük olduğunu biliyoruz.

Cenneti ve Dünyayı Kaldırmak
Yerin derinliklerinde, Dünya'nın katı çekirdeği gezegenin manyetik alanını oluşturur. Ama düz bir gezegende bunun yerini başka bir şey alması gerekirdi. Belki de düz bir sıvı metal levha. Ancak bu, manyetik alan yaratacak şekilde dönmez . Manyetik alan olmadan, güneşten gelen yüklü parçacıklar gezegeni kızartırdı. Mars manyetik alanını kaybettikten sonra yaptıkları gibi atmosferi soyulabilirlerdi ve hava ve okyanuslar uzaya kaçardı.

Davis, tektonik plaka hareketi ve sismisitenin yuvarlak bir Dünya'ya bağlı olduğunu, çünkü yalnızca bir küre üzerinde tüm plakaların mantıklı bir şekilde birbirine uyduğunu söylüyor. Levhaların Dünya'nın bir tarafındaki hareketleri, diğer tarafındaki hareketleri etkiler. Atlantik ortası sırtı gibi yerkabuğu oluşturan alanlar, yitim bölgeleri gibi kabuğu tüketen yerler tarafından dengelenir. Düz bir Dünya'da bunların hiçbiri yeterince açıklanamazdı. Ayrıca dünyanın ucundaki levhalara ne olduğuna dair bir açıklama olmalı. Düşebilecekleri düşünülebilir, ancak bu muhtemelen insanların disk şeklindeki dünyadan düşmesini engelleyen önerilen duvarı tehlikeye atacaktır.

Belki de en göze çarpan tuhaflıklardan biri, düz Dünya'nın önerilen haritasının tamamen farklı olmasıdır. Kuzey Kutbu'nu merkeze yerleştirirken, Antarktika kenarlarda bir "buz duvarı" oluşturur. Böyle bir dünyada seyahat çok farklı görünürdü. Örneğin, Avustralya'dan Antarktika'nın belirli bölgelerine uçmak sonsuza kadar sürer; oraya ulaşmak için Kuzey Kutbu'nu ve her iki Amerika'yı da geçmeniz gerekir. Ek olarak, Antarktika'da seyahat etmek (birçok kez yapıldı) gibi bazı gerçek dünya başarıları imkansız olurdu.

Popüler inanışın aksine, ciddi, eğitimli insanlardan oluşan birçok toplumun düz Dünya teorisine gerçekten inandığı yanlış bir kanıdır. “Olağanüstü Birkaç istisna dışında, üçüncü yüzyılda Batı Uygarlığının tarihinin hiçbir eğitilmiş kişinin ileriye dünyanın düz olduğuna inanıyordu,” tarihçi Jeffrey Burton Russell kaydetti 1997 yılında “Dünya yuvarlak bir erken altıncı yüzyılda olduğu kadar en azından görünür Dünyanın bir küre olduğunu gözlemlemede diğerleri arasında Aristoteles, Öklid ve Aristarkus tarafından takip edilen Pisagor ile birlikte.

Bilim adamı ve yazar Stephen Jay Gould'un bir zamanlar yazdığı gibi, İspanyollar ve Kristof Kolomb dahil birçok insanın Dünya'nın düz olduğuna inandığı fikri, büyük ölçüde Washington Irving, Jean Letronne ve diğerleri gibi 19. yüzyıl yazarları tarafından uydurulmuştur. Letronne, "hem kilise babalarını hem de onların orta çağdaki haleflerini düz bir dünyaya inanıyormuş gibi yanlış tanıtmak için zekice yararlanan... güçlü din karşıtı önyargılara sahip bir akademisyendi" dedi.

Her halükarda, karşı-olgusal senaryoları hayal etmek eğlenceli olsa da, bilim, gözlemleri açıklamak için teoriler üreterek ilerler. Davis, bu teorilere gelince, ne kadar basitse o kadar iyi diyor. Bununla birlikte, düz Dünya fikri, açıkça gezegenin düzlemsel olduğu fikriyle başlar ve daha sonra diğer gözlemleri kendi yararına döndürmeye çalışır. Davis, bu çerçeve altında bireysel fenomenler için tuhaf açıklamalar bulabileceğinizi söylüyor, ancak “oldukça çabuk dağılıyor”.

Doug Main

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13