Disgrafi Nedir?

Disgrafinin nedeni her zaman bilinmez, ancak yetişkinlerde bazen travmatik bir olayı takip eder.

Durum teşhis edildikten sonra, okulda ve yaşamda sunduğu bazı zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olacak stratejiler öğrenebilirsiniz.

Semptomlar neler?
Okunaksız el yazısı, disgrafinin yaygın bir işaretidir, ancak dağınık el yazısı olan herkes bu bozukluğa sahip değildir. Disgrafi hastalığınız varsa düzgün bir el yazısına sahip olmak da mümkündür, ancak uzun zaman ve düzgün bir şekilde yazmak çok fazla çaba gerektirebilir.

Disgrafinin bazı ortak özellikleri şunları içerir:

yanlış yazım ve büyük harf kullanımı
el yazısı ve basılı harflerin karışımı
uygun olmayan boyutlandırma ve harf aralığı
kelimeleri kopyalamada zorluk
yavaş veya yorucu yazma
kelimeleri yazmadan önce görselleştirmede zorluk
yazarken alışılmadık vücut veya el pozisyonu
El kramplarına neden olan kalem veya kurşun kalemde sıkıca tut
yazarken elini izlemek
yazarken kelimeleri yüksek sesle söylemek
cümlelerden harfleri ve kelimeleri çıkarmak
Disgrafinin diğer etkileri
Disgrafisi olan kişiler, yazarken genellikle başka şeylere konsantre olmakta güçlük çekerler. Bu, ders veya toplantı sırasında not almayı zorlaştırabilir çünkü her kelimeyi kağıda dökmek için çok fazla dikkat gösteriliyor. Söylenen diğer şeyler gözden kaçabilir.

Disgrafisi olan öğrenciler, el yazıları düzgün olmadığı için tembel veya tembel olmakla da suçlanabilir. Bu benlik saygısını etkileyebilir ve kaygıya, güven eksikliğine ve okula karşı olumsuz tutumlara yol açabilir.

Disgrafiye ne sebep olur?
Disgrafi çocuklukta ortaya çıkarsa, genellikle ortografik kodlamadaki bir problemin sonucudur. Bu, yazılı kelimeleri kalıcı olarak hatırlamanıza ve bu kelimeleri yazmak için ellerinizin veya parmaklarınızın hareket etme şeklini sağlayan, işleyen hafızanın bir yönüdür.

Disgrafide çocuklar veya yetişkinler, cümleleri, kelimeleri ve hatta tek tek harfleri yazmayı planlamakta ve uygulamakta daha zorlanırlar. Harfleri ve kelimeleri nasıl okuyacağınızı, heceleyeceğinizi veya tanımlayacağınızı bilmediğinizden değil. Bunun yerine beyninizin kelimeleri işlemede ve yazmada problemleri vardır.

Yetişkinlerde disgrafi geliştiğinde, nedeni genellikle felç veya başka bir beyin hasarıdır. Özellikle beynin sol paryetal lobunun yaralanması disgrafiye neden olabilir. Beyninizin üst kısmında bir sağ ve sol parietal lobunuz var. Her biri, okuma ve yazma gibi bir dizi becerinin yanı sıra ağrı, sıcak ve soğuk gibi duyusal işlemlerle ilişkilidir.


Kimler disgrafi için yüksek risk altındadır?
Araştırmacılar, bazı çocukların disgrafi gibi öğrenme güçlüklerine sahip olmasının nedenlerini hala öğreniyorlar. Öğrenme güçlükleri genellikle ailelerde görülür veya erken doğmak gibi doğum öncesi gelişimle ilgilidir.

Disgrafisi olan çocukların genellikle başka öğrenme güçlükleri vardır. Örneğin, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip olmak riski artırabilirGüvenilir Kaynakdisgrafiye sahip olmak. Bunun nedeni, dikkatin hem yazma hem de okuma yetenekleriyle yakından bağlantılı olmasıdır.

Disgrafiyle ilişkili diğer öğrenme güçlükleri arasında disleksi (okuma güçlüğü ) ve sözlü ve yazılı dil (OWL) öğrenme güçlüğü bulunur. OWL semptomları, kelimeleri cümle içinde doğru sıraya yerleştirmede güçlük ve kelimeleri hatırlamada güçlük içerir.

Disgrafi ve disleksi
Disleksi bir okuma bozukluğudur ve disgrafi bir yazma bozukluğudur, ancak koşullar bazen birbiriyle karıştırılabilir. Bunun nedeni, disleksi olan kişilerin yazı ve heceleme ile ilgili sorunları da olabilmesidir.

Her iki öğrenme bozukluğuna da sahip olmak mümkündür, ancak uygun bir teşhis koymak önemlidir, böylece koşullardan birinin veya her ikisinin de dikkat gerektirip gerektirmediğini bilirsiniz.

Disgrafi nasıl teşhis edilir?
Disgrafiyi teşhis etmek için genellikle bir doktor ve lisanslı bir psikolog veya öğrenme güçlüğü olan kişilerle çalışma konusunda eğitim almış diğer bir akıl sağlığı uzmanı dahil olmak üzere bir uzman ekibi gerekir. Bir meslek terapisti, okul psikoloğu veya özel bir eğitim öğretmeni de tanı koymaya yardımcı olabilir.

Çocuklar için teşhis sürecinin bir parçası bir IQ testi ve akademik çalışmalarının bir değerlendirmesini içerebilir. Belirli okul ödevleri de incelenebilir.

Yetişkinler için, bir doktor tarafından uygulanan yazılı çalışma veya yazılı test örnekleri değerlendirilebilir. İnce motor beceri problemlerini aramak için yazarken gözlemleneceksiniz. Dil işleme sorunları olup olmadığını anlamanıza yardımcı olması için kelimeleri bir kaynaktan diğerine kopyalamanız istenebilir.


Hangi tedaviler mevcuttur?
Mesleki terapi, el yazısı becerilerini geliştirmede yardımcı olabilir. Terapötik aktiviteler şunları içerebilir:

yazmayı kolaylaştırmak için yeni bir şekilde kalem veya kalem tutmak
modelleme kili ile çalışmak
bir masanın üzerindeki tıraş kremindeki harflerin izini sürmek
labirentler içinde çizgiler çizmek
Noktaları birleştiren bulmacalar yapmak
Çocukların ve yetişkinlerin kağıt üzerinde düzgün bir şekilde mektuplar ve cümleler oluşturmalarına yardımcı olabilecek birkaç yazma programı da vardır.

Başka öğrenme güçlükleri veya sağlık sorunları varsa, tedavi seçeneklerinin de bu koşulları ele alması gerekecektir. Örneğin, DEHB'yi tedavi etmek için ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Disgrafi ile yaşamak
Bazı insanlar için mesleki terapi ve motor becerileri eğitimi yazma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Diğerleri için ömür boyu sürecek bir zorluk olmaya devam ediyor.

Disgrafisi olan bir oğlunuz veya kızınız varsa, çocuğunuzun okulu ve öğretmenleriyle bu tür öğrenme güçlüğü için uygun konaklama yerleri üzerinde çalışmanız önemlidir. Yardımcı olabilecek bazı sınıf stratejileri şunları içerir:

sınıfta belirlenmiş bir not alıcı
notlar ve diğer ödevler için bilgisayar kullanımı
yazılı sınavlar yerine sözlü sınavlar ve ödevler
testler ve ödevler için ekstra zaman
Öğretmen tarafından çıktı, kayıt veya dijital biçimde sağlanan ders veya ders notları
Yazmayı kolaylaştırmak için özel kulplu kalemler veya diğer yazı gereçleri
geniş çizgili veya grafik kağıdı kullanımı
Disgrafi için sizin veya çocuklarınızın aldığı tedavinin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, pes etmeyin. Topluluğunuzda yardımcı olabilecek diğer terapistleri veya kaynakları arayın. Çocuğunuz için agresif bir savunucu olmanız gerekebilir, ancak öğrencilere her tür öğrenme zorluğuna hizmet etmek için tasarlanmış yasalar ve okul politikaları olduğunu unutmayın

Kaynak https://www.healthline.com/health/what-is-dysgraphia#treatment

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol